reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GUS. Większy eksport, wiekszy import

GUS. Większy eksport, wiekszy import

Eksport liczony w euro po ośmiu miesiącach tego roku  wyniósł 36,6 mld euro i był o 21,9 proc. wyższy niż przed rokiem – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W tym czasie import wzrósł o 17,4 proc. i osiągnął poziom 45,1 mld euro.


Po ośmiu miesiącach tego roku ujemne saldo w wymianie towarowej z zagranicą wyniosło 8,5 mld euro, czyli było o 100 mln euro większe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.Zwiększa się przy tym odsetek dużych i wielkich firm sprzedających swoje wyroby na rynkach zagranicznych – wzrósł on w pierwszym półroczu tego roku do prawie 45 proc., z 43 proc. przed rokiem. Nieprzypadkowo więc po ośmiu miesiącach tego roku eksport był większy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego – o 21,9 proc. i wyniósł 36,6 mld euro. W tym czasie import osiągnął poziom 45,1 mld euro i wzrósł o 17,4 proc.Według GUS w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku odnotowaliśmy ujemne salda w handlu ze wszystkimi grupami krajów. Największa nadwyżka importu nad eksportem wystąpiła w handlu z krajami rozwijającymi się – prawie 4,3 mld euro. Natomiast w wymianie towarowej z 24 krajami Unii Europejskiej deficyt wyniósł ponad 1,5 mld euro.

reklama

Czytaj także

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama