REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

UOKiK. Połączenie firm może naruszać konkurencję

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy nie zgłoszą koncentracji firm prezesowi UOKiK, muszą liczyć się z koniecznością podziału firmy sprzedażą jej majątku.
Przedsiębiorcy, którzy zbagatelizują obowiązek zgłoszenia koncentracji firm prezesowi UOKiK, muszą liczyć się nie tylko z zapłatą wysokiej kary pieniężnej, ale nawet z koniecznością podziału firmy powstałej na skutek łączenia lub sprzedażą jej majątku. Łączenie firm pozwala na powstanie silnych podmiotów o lepszej pozycji ekonomicznej. Koncentracja może jednak zaburzyć, a nawet całkowicie zlikwidować, konkurencję na rynku. Tymczasem istnienie konkurencji pozwala na zapewnienie niższych cen i lepszej jakości towarów i usług – podkreślał Götz Drauz, zastępca dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej, podczas konferencji zorganizowanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dlatego konieczna jest kontrola fuzji firm, którą sprawuje prezes UOKiK.

Do UOKiK nie trzeba zgłaszać każdego łączenia. Przedsiębiorcy muszą uzyskać zgodę na dokonanie koncentracji, jeśli ich łączny obrót przekroczył w poprzednim roku 50 mln euro. Warto pamiętać, że od 1 maja br. zmieniły się przepisy dotyczące dokonywania zgłoszeń. Zrezygnowano z terminu na zgłoszenie zamiaru koncentracji – wcześniej takiego zgłoszenia należało dokonać w ciągu 7 dni od zawarcia umowy lub dokonania innej czynności, na podstawie której ma nastąpić połączenie firm – np. przejęcia udziałów spółki. Nieterminowe zgłoszenie powodowało, że prezes UOKiK mógł nałożyć na przedsiębiorcę karę pieniężną. Obecnie przedsiębiorca nadal ma obowiązek zgłoszenia zamiaru koncentracji, jednak wyłącznie od niego zależy, w jakim terminie tego dokona. Im szybciej zgłosi chęć łączenia, tym szybciej będzie mógł tego faktycznie dokonać.

Tak więc prezes UOKiK nie nakłada już kar za niezgłoszenie koncentracji, ale za połączenie bez uzyskania zgody urzędu. Na przedsiębiorców może zostać nałożona kara w wysokości do 10 proc. przychodu firm uczestniczących w łączeniu. Może również nakazać podział firmy powstałej na skutek koncentracji bądź zbycie całości lub części jej majątku. Przymusowa sprzedaż majątku została nakazana w sprawie przejęcia przez Polskapresse bezpośredniej kontroli nad Dolnośląskim Wydawnictwem Prasowym.

Może się również zdarzyć, że prezes UOKiK wyda zgodę na koncentrację, mimo że może ona zagrażać konkurencji. Przejęcie przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych bezpośredniej kontroli nad Drukarnią Skarbową spowodowało powstanie podmiotu o silnej dominującej pozycji na rynku. Prezes UOKiK uznał jednak, że jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA