| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GUS. Inflacja spadła do 4,4%

GUS. Inflacja spadła do 4,4%

GUS poinformował, że inflacja liczona w ujęciu rocznym obniżyła się do 4,4 proc. z 4,6 proc. w sierpniu.

Po deflacji zanotowanej w lipcu i sierpniu we wrześniu ceny detaliczne towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,3 proc.


Ogólny wzrost cen detalicznych we wrześniu w stosunku do sierpnia o 0,3 proc. spowodowały podwyżki cen żywności oraz paliw.Według GUS we wrześniu żywność była droższa niż w sierpniu średnio o 0,4 proc. W tym ceny warzyw wzrosły znacznie, bo o 7,6 proc. Podrożały także o 1 proc. tłuszcze zwierzęce. Więcej płaciliśmy za mięso wieprzowe (o 0,7 proc.) oraz za wędliny (o 0,5 proc.). Natomiast ceny mleka, serów i jajek podniesiono przeciętnie o 0,4 proc. Nieco mniej, bo o 0,3 proc., wzrosły ceny mięsa wołowego oraz pieczywa i ryb (o 0,2 proc.).Nadal taniały owoce. We wrześniu były one tańsze niż w sierpniu o 6,2 proc. Jednocześnie wyroby tytoniowe były we wrześniu o 0,4 proc. droższe niż w sierpniu, nie zmieniły się ceny alkoholu. We wrześniu podrożała nieco odzież (o 0,1 proc.), natomiast obuwie potaniało o 0,4 proc. O 0,3 proc. więcej kosztowało nas utrzymanie mieszkania. Zanotowany został wzrost opłat za usługi kanalizacyjne, zimną wodę oraz wywóz śmieci. Gaz z butli podrożał o 5,9 proc. a opał o 0,8 proc. Droższe były meble (o 0,2 proc.). Nieco więcej płaciliśmy za sprzęt gospodarstwa domowego. Opłaty związane ze zdrowiem podniesiono także nieznacznie – o 0,1 proc.Wzrosły ceny transportu, w tym paliwo do prywatnych środków transportu było droższe niż w sierpniu o 1,9 proc. Natomiast samochody osobowe sprzedawano we wrześniu o 0,3 proc. drożej niż w miesiącu poprzednim. W okresie styczeń–wrzesień wzrost cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł 3,3 proc. Był więc znacznie wyższy niż w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku, gdy ceny podniesiono średnio o 0,6 proc.Ekonomiści oceniają, że w końcu roku inflacja może wynieść 4,3-4,4 proc. 


GUS podał również, że wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw były we wrześniu wyższe niż przed rokiem o 3,7 proc. przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło prawie 2440 zł.Natomiast zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było we wrześniu o 0,1 proc. wyższe niż w sierpniu. Jednak w pierwszych trzech kwartałach tego roku w przedsiębiorstwach pracowało o 0,6 proc. osób mniej niż przed rokiem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Darren Chong

Ekspert ds. kontaktów biznesowych z Azjatami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »