REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

GUS. Inflacja spadła do 4,4%

REKLAMA

GUS poinformował, że inflacja liczona w ujęciu rocznym obniżyła się do 4,4 proc. z 4,6 proc. w sierpniu.
Po deflacji zanotowanej w lipcu i sierpniu we wrześniu ceny detaliczne towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,3 proc.
Ogólny wzrost cen detalicznych we wrześniu w stosunku do sierpnia o 0,3 proc. spowodowały podwyżki cen żywności oraz paliw.

Według GUS we wrześniu żywność była droższa niż w sierpniu średnio o 0,4 proc. W tym ceny warzyw wzrosły znacznie, bo o 7,6 proc. Podrożały także o 1 proc. tłuszcze zwierzęce. Więcej płaciliśmy za mięso wieprzowe (o 0,7 proc.) oraz za wędliny (o 0,5 proc.). Natomiast ceny mleka, serów i jajek podniesiono przeciętnie o 0,4 proc. Nieco mniej, bo o 0,3 proc., wzrosły ceny mięsa wołowego oraz pieczywa i ryb (o 0,2 proc.).

Nadal taniały owoce. We wrześniu były one tańsze niż w sierpniu o 6,2 proc. Jednocześnie wyroby tytoniowe były we wrześniu o 0,4 proc. droższe niż w sierpniu, nie zmieniły się ceny alkoholu. We wrześniu podrożała nieco odzież (o 0,1 proc.), natomiast obuwie potaniało o 0,4 proc. O 0,3 proc. więcej kosztowało nas utrzymanie mieszkania. Zanotowany został wzrost opłat za usługi kanalizacyjne, zimną wodę oraz wywóz śmieci. Gaz z butli podrożał o 5,9 proc. a opał o 0,8 proc. Droższe były meble (o 0,2 proc.). Nieco więcej płaciliśmy za sprzęt gospodarstwa domowego. Opłaty związane ze zdrowiem podniesiono także nieznacznie – o 0,1 proc.

Wzrosły ceny transportu, w tym paliwo do prywatnych środków transportu było droższe niż w sierpniu o 1,9 proc. Natomiast samochody osobowe sprzedawano we wrześniu o 0,3 proc. drożej niż w miesiącu poprzednim. W okresie styczeń–wrzesień wzrost cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł 3,3 proc. Był więc znacznie wyższy niż w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku, gdy ceny podniesiono średnio o 0,6 proc.

Ekonomiści oceniają, że w końcu roku inflacja może wynieść 4,3-4,4 proc. 
GUS podał również, że wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw były we wrześniu wyższe niż przed rokiem o 3,7 proc. przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło prawie 2440 zł.

Natomiast zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było we wrześniu o 0,1 proc. wyższe niż w sierpniu. Jednak w pierwszych trzech kwartałach tego roku w przedsiębiorstwach pracowało o 0,6 proc. osób mniej niż przed rokiem.
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA