reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany w ustawach podatkowych

Zmiany w ustawach podatkowych

W dniu dzisiejszym sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma rozpocząć pracę nad propozycjami zmian w podatkach dochodowych na 2005 r. Posłowie z komisji planują w ciągu trzech dni przeanalizować pięć projektów zmian.

Komisja będzie pracowała nad dwoma projektami nowelizacji podatku dochodowego od osób fizycznych – poselskim i rządowym. Posłowie z Samoobrony w swoim projekcie proponują wprowadzenie nowej 50-proc. stawki PIT i objęcie nią osób zarabiających ponad 144 tys. zł rocznie. Dodatkowo poselski projekt zakłada podwyższenie kwoty wolnej od podatku.
Z kolei rząd przedstawił bardzo obszerny projekt zmian w PIT umożliwiający m.in. owdowiałym małżonkom skorzystanie z preferencji w postaci wspólnego rozliczenia dochodów małżonków. Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów będzie mógł złożyć także podatnik, którego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego oraz podatnik, którego małżonek zmarł po zakończeniu roku podatkowego, za który jest składane zeznanie podatkowe, ale przed jego złożeniem. Rząd proponuje też, żeby z tytułu darowizn odliczać maksymalnie 6 proc. dochodu.
Komisja zajmie się również trzema projektami (rządowym i dwoma poselskimi) zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Rząd zaproponował m.in. nowe przepisy dotyczące opodatkowania dochodu powiązanych spółek mających siedzibę w różnych państwach UE, powstającego przy wypłacaniu odsetek i należności licencyjnych.
reklama

Czytaj także

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama