| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > UE. Wyłudzone dotacje na rolnictwo

UE. Wyłudzone dotacje na rolnictwo

Kontrolerzy z Unii Europejskiej stwierdzili, że w latach 1971 - 2002 na pomoc dla rolnictwa w krajach Wspólnoty wydano niezgodnie z prawem 3,1 mld euro.

Ponad połowę niewłaściwie wydatkowanych środków stanowią kwoty przeznaczone na refundację eksportu oraz subsydia dla producentów owoców i warzyw – wynika z opublikowanego wczoraj raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Raport obejmuje okres, w którym Unia powiększyła się do 15 krajów członkowskich, od maja 2004 r. liczy 25 państw.
Tylko 25 proc. niewłaściwie rozdysponowanych środków udało się odzyskać bądź spisać na straty, a 21 proc. wszystkich spraw dotyczy okresu sprzed 1994 roku. Najwięcej przewinień mają na swym koncie Włochy i Niemcy. W latach 1971- -2002 kraje te zdołały odzyskać zaledwie 10 proc. pomocy dla rolników, którą przekazano niezgodnie z wytycznymi wspólnej polityki rolnej. Francja, która uzyskuje z tego tytułu najwięcej pieniędzy z unijnej kasy, źle wydała 159 mln euro. Od francuskich farmerów otrzymano z powrotem 58 mln euro, co daje 36-proc. wskaźnik odzyskanych środków.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej, fundusze na pomoc dla rolnictwa są przyznawane poszczególnym krajom i one są odpowiedzialne za to, że środki trafią we właściwe ręce. Jeśli występują jakieś problemy, rządy mają obowiązek informowania o tym Komisji Europejskiej, która w razie potrzeby wszczyna dochodzenie.
W świecie, a także w krajach Unii, coraz częściej się wskazuje, że subsydia eksportowe przekazywane dla farmerów w UE dla wyrównania różnic z niskimi cenami na rynkach światowych są szkodliwe dla rozwoju biednych krajów, w których rolnictwa często stanowi podstawę gospodarki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK