reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dobra koniunktura w bankowości

Dobra koniunktura w bankowości

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab drugi miesiąc z rzędu utrzymuje się powyżej pułapu 30 pkt. We wrześniu wzrósł o 2,3 pkt i osiągnął wartość 34,5 pkt. Wiele wskazuje na to, że jest to najlepszy miesiąc w tym roku.

Wzrost indeksu jest w głównej mierze rezultatem zmian sezonowych, które we wrześniu występują z największym natężeniem – wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut Pentor na zlecenie Związku Banków Polskich.
Utrzymuje się dobra sytuacja na rynku kredytowym, i to mimo podwyżek stóp procentowych. Przedsiębiorstwa i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą wykazują duże zainteresowanie kredytem – powiedział Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentora. Kolejne dwa miesiące powinny być dobre dla rynku kredytów i depozytów, ale najlepsze będą dla wyników finansowych placówek.
Wrześniowy wzrost Pengaba zdeterminowany był znacznie korzystniejszymi niż przed miesiącem ocenami sytuacji bieżącej. Wysokie oceny rozwoju sytuacji na rynku bankowym wywindowały wskaźnik oceny do poziomu najwyższego od stycznia 2001 roku. Natomiast prognozy bankowców są nieco gorsze niż miesiąc temu (wskaźnik ocen prognostycznych spadł o 0,8 pkt).
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury WOKKB wzrósł do 55,2 pkt, czyli poziomu najwyższego od listopada 1997 r. Zdaniem E. Śmiłowskiego kolejne miesiące powinny być pod tym względem bardzo dobre, także ze względu na rosnące stopy procentowe, które zwiększają różnicę między oprocentowaniem kredytów i depozytów.
Podczas wczorajszej konferencji prasowej Andrzej Wolski, dyrektor generalny ZBP, przypomniał, że do 12 października wszyscy klienci muszą podpisać z bankami odrębne umowy o karty płatnicze. Jeśli tego nie zrobią, bank wydawca może zablokować kartę.
reklama

Czytaj także

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama