| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dobra koniunktura w bankowości

Dobra koniunktura w bankowości

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab drugi miesiąc z rzędu utrzymuje się powyżej pułapu 30 pkt. We wrześniu wzrósł o 2,3 pkt i osiągnął wartość 34,5 pkt. Wiele wskazuje na to, że jest to najlepszy miesiąc w tym roku.

Wzrost indeksu jest w głównej mierze rezultatem zmian sezonowych, które we wrześniu występują z największym natężeniem – wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut Pentor na zlecenie Związku Banków Polskich.
Utrzymuje się dobra sytuacja na rynku kredytowym, i to mimo podwyżek stóp procentowych. Przedsiębiorstwa i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą wykazują duże zainteresowanie kredytem – powiedział Eugeniusz Śmiłowski, prezes Pentora. Kolejne dwa miesiące powinny być dobre dla rynku kredytów i depozytów, ale najlepsze będą dla wyników finansowych placówek.
Wrześniowy wzrost Pengaba zdeterminowany był znacznie korzystniejszymi niż przed miesiącem ocenami sytuacji bieżącej. Wysokie oceny rozwoju sytuacji na rynku bankowym wywindowały wskaźnik oceny do poziomu najwyższego od stycznia 2001 roku. Natomiast prognozy bankowców są nieco gorsze niż miesiąc temu (wskaźnik ocen prognostycznych spadł o 0,8 pkt).
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury WOKKB wzrósł do 55,2 pkt, czyli poziomu najwyższego od listopada 1997 r. Zdaniem E. Śmiłowskiego kolejne miesiące powinny być pod tym względem bardzo dobre, także ze względu na rosnące stopy procentowe, które zwiększają różnicę między oprocentowaniem kredytów i depozytów.
Podczas wczorajszej konferencji prasowej Andrzej Wolski, dyrektor generalny ZBP, przypomniał, że do 12 października wszyscy klienci muszą podpisać z bankami odrębne umowy o karty płatnicze. Jeśli tego nie zrobią, bank wydawca może zablokować kartę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »