| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrosła produkcja firm

Wzrosła produkcja firm

W sierpniu jego produkcja była wyższa niż przed rokiem - wynika z ustaleń GUS.

W sierpniu sprzedaż przemysłu była o 13,5 proc. wyższa niż przed rokiem, a produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 2,6 proc. - poinformował GUS.
W sierpniu, po uwględnieniu czynników sezonowych (mieliśmy dwa dni robocze więcej niż przed rokiem), sprzedaż przemysłu była o 9,5 proc. wyższa od uzyskanej w analogicznym okresie ubiegłego roku. Natomiast w stosunku do lipca tego roku produkcja przemysłu wzrosła o 1,7 proc.
Wzrost sprzedaży, w porównaniu z sierpniem ub.r., odnotowano w 24 spośród 29 działów przemysłu, w tym sprzedaż przemysłu motoryzacyjnego była aż o 54,5 proc. większa niż przed rokiem. Bardzo dużo, bo o 42,7 proc. wzrosła też produkcja firm wytwarzających sprzęt i urządzenia radiowe, telewizyjne i telekomunikacyjne. Natomiast produkcja maszyn i aparatury elektrycznej podskoczyła o 30,3 proc., a wyrobów z metali o 25,7 proc. Są to na ogół branże, które najwięcej eksportują. W efekcie nadal największy przyrost sprzedaży ma przemysł przetwórczy. Jego sprzedaż była w sierpniu o 14,5 proc. większa niż przed rokiem.
Według GUS, po ośmiu miesiącach produkcja sprzedana przemysłu była o 15,5 proc. większa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Ponadto ceny produkcji przemysłowej przez miesiąc wzrosły o 0,4 proc. i były o 8,7 proc. (w lipcu o 8,6 proc.) wyższe niż przed rokiem.
Sierpień był drugim w tym roku miesiącem, w którym produkcja budowlano-montażowa wzrosła (o 2,6 proc.) w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Ale po uwzględnieniu czynników sezonowych była ona o 6,2 proc. mniejsza niż przed rokiem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »