Dobre nawyki na drodze
01 wrz 2010
Na kursie nauki jazdy instruktorzy rzadko uczą nas dobrych nawyków. Oczywiście, pierwszym dobrym nawykiem jest stosowanie się do przepisów, ale są też inne zachowania ułatwiające współużytkowanie dróg.
Jazda z przyczepą. O czym pamiętać?
31 sie 2010
Nawet jeśli tego nie planujemy, w końcu możemy natrafić na konieczność pociągnięcia naszym autem przyczepy. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić.
Jak uzyskać prawo jazdy w Wlk. Brytanii?
03 wrz 2009
Prawo jazdy wydane w kraju UE ważne jest we wszystkich krajach członkowskich. Będąc zagranicą można wymienić swoje dokumenty i spokojnie jeździć po europejskich szosach. Nie masz prawa jazdy? Dłuższy pobyt np. w Anglii możesz przeznaczyć nie tylko na pracę i naukę, ale także na zdobycie wymarzonego "prawka”.
Nowe prawo jazdy dla motocyklistów
13 maja 2009
Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje m.in. nową kategorię prawa jazdy dla motocyklistów oraz inne pułapy wiekowe.
Quadem i skuterem bez prawa jazdy nie pojedziesz
07 maja 2009
Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje wiele zmian w stosunku do obowiązujących przepisów. Wprowadza również nowe kategorie prawa jazdy dotyczące pojazdów małolitrażowych.
Poruszanie się na rondzie
27 kwi 2009
Rondo jest specyficznym rodzajem skrzyżowania. Zasady zachowania się podczas jazdy na rondzie budzą jednak wątpliwości nawet wśród doświadczonych kierowców i powodują przerażenie wśród osób stojących przed egzaminem na prawo jazdy.
Zasady ogólne korzystania z pasów drogi
20 kwi 2009
Kierowca powinien zawsze zachowywać pewne podstawowe zasady poruszania się po drodze. W tym artykule opiszemy zasady korzystania z pasów jezdni.
Wyprzedzanie – zasady
20 kwi 2009
Wyprzedzanie jest trudnym manewrem, zwłaszcza na drodze jednojezdniowej. Przepisy regulujące ten manewr mają za zadanie zapobiec nieszczęściu.
Używanie świateł zewnętrznych
20 kwi 2009
Użycie świateł samochodowych podlega regulacjom – to kiedy i jakich świateł należy używać zależy zazwyczaj od warunków pogodowych.
Zasady ruchu na przejeździe kolejowym i tramwajowym
20 kwi 2009
Przejazd przez przejazd kolejowy może być niebezpieczny- zwłaszcza na przejeździe niestrzeżonym. Warto zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pomocne w tym zakresie są przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym.
Holowanie
20 kwi 2009
Holowanie samochodu lepiej zostawić odpowiednim służbom czy firmom.
Jeśli jednak chcemy komuś pomóc – warto wiedzieć jak nie narazić się
przy okazji na mandat.
Opłaty za egzamin
06 lut 2009
Każde podejście do egzaminu praktycznego i teoretycznego podlega opłacie.
Egzamin wewnętrzny
06 lut 2009
Na zakończenie kursu prawa jazdy może być przeprowadzony egzamin wewnętrzny. Ma on sprawdzić czy kandydat może podejść do egzaminu państwowego.
Zapowiadają się duże zmiany w egzaminie na prawo jazdy
05 lut 2009
Projekt ustawy o kierujących pojazdami zakłada dużą ilość zmian w
przebiegu egzaminu (zwłaszcza teoretycznego), jak również pierwszych lat
prowadzenia pojazdu przez młodych kierowców.
Jakich zadań można się spodziewać na egzaminie na prawo jazdy kat. B?
30 sty 2009
Główna część egzaminu na prawo jazdy kategorii B, uprawniająca do kierowania samochodami osobowymi, jest przeprowadzana w ruchu miejskim. Część na placu manewrowym jest bardzo ograniczona.
Czym skutkuje wielokrotne oblanie egzaminów?
30 sty 2009
Egzaminy poprawkowe na prawo jazdy poza tym, że obciążają nasz budżet
kolejnymi opłatami, mogą zmusić nas do nieprzyjemnego wydatku w
postaci kursu dodatkowego.
Jak wygląda egzamin teoretyczny?
30 sty 2009
Egzamin teoretyczny na prawo jazdy ma formę testu rozwiązywanego na komputerze. Dzięki temu wynik znany jest od razu po zakończeniu.
Przebieg egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. A.
30 sty 2009
W odróżnieniu od egzaminu na prawo jazdy kategorii B, znaczna jego część na uprawnienia do kierowania motocyklami odbywa się na placu manewrowym.
Kodeks drogowy
16 cze 2008
Kodeks drogowy to ustawa prawo o ruchu drogowym- uprd. Jest to ustawa z dnia z 20 czerwca 1997 r., która weszła w życie 1 stycznia 1998 r.. Została opublikowana w Dzienniku Ustaw z roku 1997 r. w numerze 98 na pozycji 602 (Dz. U. 97 Nr 98 poz. 602).