| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Co oznacza jawność KRS?

Co oznacza jawność KRS?

Każdy zainteresowany podmiot powinien mieć prawo uzyskania informacji z Krajowego Rejestru Sądowego. Jawność danych choć jest generalną zasadą przyświecającą działalności Krajowego Rejestru Sądowego, to doznaje jednak pewnych ograniczeń.

Wyszukiwarka umieszczona na stronie ministerstwa sprawiedliwości jest niezwykle pomocna w sytuacji, w której nie znamy numeru KRS danej spółki -a dysponujemy np. jej firmą czy innymi danymi. Dzięki temu nie musimy składać oddzielnego wniosku o wskazanie numeru KRS... w celu uzyskania np. aktualnego odpisu (a co za tym idzie nie musimy uiszczać dodatkowej opłaty).

Możliwość przeglądania akt rejestrowych

Jawność przejawia się również możliwością przeglądania akt rejestrowych w sądzie rejestrowym właściwym dla danego podmiotu. Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym w art. 10 wskazuje, iż każdy ma prawo przeglądania akt rejestrowych podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego, chyba że ustawa stanowi inaczej. W celu przejrzenia akt, należy zadzwonić do odpowiedniego wydziału sądu rejonowego i umówienie się na termin- akta niejednokrotnie trzeba ściągnąć z archiwum. Przeglądanie akt jest bezpłatne.

Jakie dane nie są jawne

Wskazuje się, iż akta dotyczące wpisu do rejestru dłużników niewypłacalnych podmiotu, który uległ wykreśleniu na podstawie art. 59 i 60 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym nie podlegają ujawnieniu, są dostępne wyłącznie dla podmiotu, którego wpis dotyczył, oraz wierzyciela, na którego wniosek orzeczono o wpisaniu podmiotu.

Przykładowo nie będą podlegać ujawnieniu:

  • wpisy w rejestrze dłużników niewypłacalnych, które sąd rejestrowy wykreślił z urzędu jeżeli nastąpiło uchylenie lub zmiana postanowienia, na którego podstawie wpisy były dokonane;
  • wpisy w rejestrze dłużników niewypłacalnych, gdy uchylono orzeczenie o ogłoszeniu upadłości, albo na wniosek osoby wpisanej do rejestru dłużników niewypłacalnych, gdy tytuł wykonawczy, który stanowił podstawę wpisu, został prawomocnym orzeczeniem sądu pozbawiony wykonalności;
  • wpisy w rejestrze dłużników niewypłacalnych wykreślone z urzędu po upływie 10 lat od dokonania wpisu.

Zobacz serwis: Rejestr przedsiębiorców

Podobnie nie będą podlegały ujawnieniu dokumenty będące podstawą wpisów w dziale czwartym rejestru przedsiębiorców (dotyczącym między innymi zobowiązań czy postępowań upadłościowych i egzekucyjnych) które zostały wykreślone na podstawie art. 46 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Dokumenty te sąd wyłącza z akt rejestrowych przedsiębiorcy i składa w prowadzonym oddzielnie zbiorze dokumentów, który jest dostępny jedynie dla przedsiębiorcy wpisanego w tym rejestrze oraz wierzyciela, na którego wniosek nastąpiło wykreślenie wpisu.

Czytaj także

Autor:

- prawnik, Kancelaria Studio Prawne w Warszawie - Kancelaria dla przedsiębiorców www.studioprawne.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umożliwiony został wgląd do niektórych danych podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego za pomocą wyszukiwarki umieszczonej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Umożliwiony został wgląd do niektórych danych podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego za pomocą wyszukiwarki umieszczonej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK