| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego

Upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego

Przedmiotem artykułu jest analiza wybranych zagadnień związanych z upoważnieniem zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego1. Kapitał docelowy, jak pokazały liczne przykłady praktyczne, stanowi przydatny instrument uelastycznienia sposobu pozyskiwania przez spółkę nowych wkładów na kapitał, zarówno ze względu na skrócenie czasu ich pozyskania, ograniczenie kosztów, jak i uodpornienie procesu podwyższenia na ewentualne zaskarżenie decyzji o podwyższeniu przez akcjonariusza.

Kwota kapitału docelowego nie musi być stała w okresie upoważnienia, co znaczy, że w statucie można poprzestać na kalkulacji wysokości tego kapitału uwzględniającej także elementy zmienne24, np. zmieniającą się wysokość kapitału zakładowego w okresie upoważnienia, z tym tylko zastrzeżeniem, że obliczona w ten sposób wysokość kapitału docelowego w żadnym momencie trwania upoważnienia nie może przekroczyć maksymalnej wysokości z art. 444 § 3 k.s.h. Należy w związku z tym zauważyć, że wpis wysokości kapitału docelowego dokonywany w rejestrze - zgodnie z art. 38 pkt 9 lit. b ust. o k.r.s. - ma charakter wyłącznie deklaratoryjny, aczkolwiek jest obowiązkowy. Konstytutywny charakter dla powstania upoważnienia zarządu ma bowiem wpis zmiany statutu, o którym mowa w art. 430 § 1 k.s.h. Jeżeli wysokość kapitału docelowego będzie się zmieniać, zarząd powinien jednak na bieżąco składać wnioski o uaktualnienie wpisu z art. 38 pkt 9 lit. b ust. o k.r.s. Dotyczy to także przypadków wykorzystania upoważnienia przez zarząd.

Odniesienie maksymalnej wysokości kapitału docelowego do wysokości kapitału zakładowego z chwili udzielenia upoważnienia nie jest rozwiązaniem trafnym. Celem tego ograniczenia jest bowiem ustalenie, w jakim maksymalnie stopniu decyzje zarządu mogą skutkować dla akcjonariuszy ryzykiem rozwodnienia ich udziału w kapitale zakładowym, a także ryzykiem rozwodnienia ekonomicznego wynikającego z ewentualnego dopuszczenia do spółki nowych osób obejmujących akcje w zamian za wkłady o niższej wartości od wartości rynkowej akcji. Ochrona dalej idąca nie jest potrzebna, a wspomniane ryzyka zależą przede wszystkim od wysokości podwyższenia w relacji do wysokości kapitału zakładowego. Dlatego akcjonariusze przy udzieleniu upoważnienia powinni mieć możliwość wprowadzenia mechanizmu automatycznego dostosowania wysokości kapitału docelowego, jeżeli w trakcie trwania upoważnienia, na mocy decyzji samego walnego zgromadzenia dojdzie do podwyższenia lub obniżenia kapitału zakładowego. W razie np. podwojenia przez akcjonariuszy wysokości kapitału zakładowego, powinien więc być możliwy automatyczny dwukrotny wzrost kapitału docelowego, ponieważ mimo takiego wzrostu poziom wspomnianych ryzyk pozostałby dla akcjonariuszy niezmieniony.

Kwota kapitału docelowego jest ze swojej istoty kwotą maksymalną, o którą zarząd może podwyższyć kapitał zakładowy, co wynika z art. 444 § 1 zd. 2 k.s.h., który stanowi o podwyższeniu kapitału zakładowego przez zarząd w granicach kapitału docelowego, a nie do wysokości kapitału docelowego. Nie jest więc to kwota sztywna, o którą i tylko którą można podwyższyć kapitał zakładowy25. Nie jest możliwe wskazanie kapitału docelowego jako, obok kwoty maksymalnej, także kwoty minimum26. Nie można bowiem w ten sposób nałożyć na zarząd obowiązku podwyższenia kapitału zakładowego, natomiast jeżeli celem jest określenie minimalnej wielkości pojedynczego podwyższenia realizowanego w ramach kapitału docelowego, co nie jest tym samym co minimalny kapitał docelowy, to podstawą jest art. 446 § 1 zd. 2 k.s.h., który pozwala ograniczyć statutowo kompetencję zarządu do decydowania o wszystkich sprawach związanych z podwyższeniem. Oczywiście decyzja zarządu zarówno o dokonaniu, jaki i o niedokonywaniu podwyższenia podlega ocenie z perspektywy należytego prowadzenia spraw spółki, w tym może łączyć się z odpowiedzialnością odszkodowawczą27.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »