reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Spółki

Gdy spółka cywilna ma długi

Aktualizacja: 06.11.2008

Jeden ze wspólników spółki cywilnej „Kasjopea” zawarł w imieniu spółki umowę dostawy. Na skutek komplikacji finansowych wspólnik ten został przez sąd uznany za upadłego, a firma dostarczająca towary pozwał do sądu tylko i wyłącznie innego wspólnika, domagając się spłaty całości zadłużenia wraz z odsetkami. Czy pozwany wspólnik musi spłacić całość zadłużenia? »

Nowe przepisy unijne o spółkach akcyjnych

Aktualizacja: 06.11.2008

Co ma się od przyszłego roku zmienić w przepisach kodeksu spółek handlowych regulujących uczestnictwo akcjonariuszy w walnych zgromadzeniach, zasady udzielania pełnomocnictw do głosowania oraz prawa drobnych akcjonariuszy i rady nadzorczej? »

Zarząd odpowiada za swoje działania osobistym majątkiem

Aktualizacja: 06.11.2008

Ceną względnej niezależności członków zarządu spółki z o.o. jest ponoszenie prawnej odpowiedzialności za swoje działania. Jest to o tyle istotne, że działania te są skuteczne, nawet gdy przekraczają zakres kompetencji ustalony w umowie spółki. »

Jak przekształcić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną

Aktualizacja: 06.11.2008

Spółka z o.o. przekształca się w spółkę akcyjną. Jaki ma to wpływ na relacje z dotychczasowymi kontrahentami spółki? Czy przekształcona spółka będzie musiała występować ponownie o koncesje, zezwolenia? »

Spółka cywilna a upadłość

Aktualizacja: 16.10.2008

Prowadziliśmy działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej. Ze względu na kilka czynników od nas niezależnych musieliśmy zaprzestać prowadzenia tej działalności. Nasi wierzyciele wstąpili na drogę sądową i domagają się zapłaty należności. Majątek spółki jest zbyt mały, by spłacić wszystkich. Czy w takim przypadku spółka może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości? »

Przedsiębiorstwo spółki cywilnej jako aport

Aktualizacja: 09.10.2008

Niekiedy w praktyce zdarza się, że zachodzi potrzeba przeniesienia przedsiębiorstwa i wniesienia go jako aportu do spółki. Dzieje się tak nie tylko w przypadku likwidacji firmy, ale również przy jej przekształceniu. »

Zbycie udziałów a powiernicze zbycie udziałów w spółce z o.o.

Aktualizacja: 09.10.2008

Czy udział może być zbyty pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu? Czy umowa spółki może ograniczyć lub zabronić zbycia udziału? Na czym polega powiernicze zbycie udziału? Czy powierzający - zbywca może przenieść na pożyczkodawcę udziały pod warunkiem? »

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Aktualizacja: 22.09.2008

Bezskuteczna egzekucja przeciwko spółce z o.o. nie jest jednoznaczna z pozbawieniem możliwości dochodzenia swoich roszczeń. Za zobowiązania spółki odpowiadają wówczas solidarnie z nią członkowie zarządu. »

Jak kupować udziały w spółce z o.o.

Aktualizacja: 18.09.2008

Czy można wyłączyć na kilka lat zbycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? »

Wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do KRS

Aktualizacja: 15.09.2008

Mamy następujący problem. W czerwcu 2008 r. zawiązaliśmy spółkę z o.o. Obecnie dokonaliśmy już zakupu sprzętu i wynajęliśmy lokal na działalność. Kto powinien złożyć i podpisać wniosek o wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do rejestru? »

Prawo akcjonariusza do wystąpienia z powództwem o odszkodowanie

Aktualizacja: 04.09.2008

Członkowie zarządu, rady nadzorczej i likwidatorzy ponoszą odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone spółce. »

Upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego

Aktualizacja: 01.09.2008

Przedmiotem artykułu jest analiza wybranych zagadnień związanych z upoważnieniem zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego1. Kapitał docelowy, jak pokazały liczne przykłady praktyczne, stanowi przydatny instrument uelastycznienia sposobu pozyskiwania przez spółkę nowych wkładów na kapitał, zarówno ze względu na skrócenie czasu ich pozyskania, ograniczenie kosztów, jak i uodpornienie procesu podwyższenia na ewentualne zaskarżenie decyzji o podwyższeniu przez akcjonariusza. »

Transakcje spółek z ograniczoną odpowiedzialnością narażone na nieważność

Aktualizacja: 26.08.2008

Regulacje kodeksu spółek handlowych poświęcone funkcjonowaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością zawierają liczne przepisy, które mają chronić interesy wspólników. Najczęstszą konstrukcją tego rodzaju jest konieczność uzyskiwania przez zarząd zgody zgromadzenia wspólników na istotne dla bytu spółki czynności. »

Jakie zmiany dla spółek akcyjnych wprowadza najnowsza nowelizacja k.s.h.

Aktualizacja: 22.08.2008

Od 5 października 2008 r. spółka akcyjna będzie mogła nabywać własne akcje o wartości nominalnej nieprzekraczającej w sumie 20% kapitału zakładowego. W określonych przez Kodeks spółek handlowych przypadkach zarząd spółki akcyjnej będzie mógł odstąpić od badania przez biegłego rewidenta aportów. Takie zmiany zawiera najnowsza nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. »

Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o.

Aktualizacja: 22.08.2008

Jaka jest odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i czy istnieje możliwość zwolnienia się z tej odpowiedzialności? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama