reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat Dnia

Przywileje nie dla każdego

Aktualizacja: 12.02.2008

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej będzie można uzyskiwać pewne przychody. Projekt zmian w ustawie o swobodzie działalności nie rozstrzyga wielu kwestii, m.in. kiedy będzie powstawał przychód. W przypadku ryczałtowców zwolnienie będzie rodzajem okresowego kredytu podatkowego. »

Przedsiębiorcy: dokumentacja tylko w wersji elektronicznej

Aktualizacja: 11.02.2008

Przedsiębiorcy domagają się zniesienia obowiązku przechowywania dokumentacji pracowniczej przez 50 lat. ZUS twierdzi, że mogą pojawić się problemy z dokumentowaniem zarobków i ustalaniem wysokości świadczeń. Dokumenty mogą być przechowywane w formie elektronicznej, jeśli będą opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym. »

Samozatrudnionym składki emerytalne opłaci budżet

Aktualizacja: 08.02.2008

Resort pracy przesłał do konsultacji projekt ustawy dotyczący polityki rodzinnej. Firmy nie zapłacą za niektórych pracowników składek do Funduszu Pracy, zyskają też zachęty do zakładania przedszkoli. Prowadzącym działalność i opiekującym się dziećmi budżet zrefunduje składki na emeryturę i rentę. »

Zawieszona firma bez składki i podatku

Aktualizacja: 07.02.2008

Już wkrótce przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników będą mogli legalnie zawieszać działalność gospodarczą na okres od miesiąca do dwóch lat na swój wniosek. Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy o działalności gospodarczej, który we wtorek przyjął rząd. »

Apteki, kwiaciarnie i stacje paliw będą otwarte w święta

Aktualizacja: 06.02.2008

Resort pracy chce wyłączyć apteki, stacje paliw i kwiaciarnie spod zakazu pracy w handlu w święta. Eksperci są przeciwni tworzeniu szczegółowej listy wyjątków. Bez doprecyzowania obecnych przepisów nadal będzie można obchodzić zakaz pracy w handlu. »

Ma być więcej terenów na nowe inwestycje

Aktualizacja: 05.02.2008

Wielkość specjalnych stref ekonomicznych nie będzie ograniczona terytorialnie do 12 tys. ha. Dzięki temu przedsiębiorcy otrzymają możliwość pozyskania nowych gruntów na inwestycje. »

Wysokość składek do ZUS będzie ustalana raz w roku

Aktualizacja: 04.02.2008

Od 2009 roku osoby prowadzące małe firmy będą płacić składki w jednakowej wysokości przez cały rok. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował trzy warianty zmian zasad opłacania składek. Pod koniec lutego odbędzie się pierwsze czytanie projektu przewidującego wprowadzenie rocznego okresu rozliczeń z ZUS. »

Test wypłacalności wyprze kapitał zakładowy

Aktualizacja: 31.01.2008

Spółka cywilna jest dziś najbardziej ułomną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Stwarza zagrożenie dla kontrahentów i nie chroni dostatecznie wspólników. »

Pracodawcy chcą likwidacji urlopów na żądanie

Aktualizacja: 30.01.2008

Pracodawcy proponują, aby wymiar urlopu zależał wyłącznie od okresu zatrudnienia, a nie dodatkowo nauki. Przedsiębiorcy domagają się likwidacji czterech dni urlopu na żądanie. Możliwe, że pracownicy będą mogli wykorzystać zaległy urlop przez cały następny rok. »

Firmy inwestują i ani myślą o ryzyku dekoniunktury

Aktualizacja: 29.01.2008

Inwestycje firm wzrosną mimo gorszych warunków rynkowych. Nowe technologie pomogą zwiększyć wydajność przedsiębiorstw.  »

Firmy czekają na cudzoziemców

Aktualizacja: 25.01.2008

Przedsiębiorcy oczekują liberalizacji polityki wizowej i systemu zachęt dla pracowników zza wschodniej granicy. Rząd chce wydłużyć do sześciu miesięcy możliwość zatrudniania cudzoziemców zza wschodniej granicy bez pozwolenia na pracę.  »

Rząd chce ograniczyć koszty w spółkach

Aktualizacja: 24.01.2008

Zmniejszenie kosztów działalności spółek kapitałowych ma być skutkiem nowelizacji kodeksu spółek handlowych. »

Więcej firm będzie musiało tworzyć rady pracowników

Aktualizacja: 23.01.2008

Jutro rząd rozpocznie prace nad projektem zmian w ustawie o radach pracowników. W liczbie zatrudnionych mają być uwzględniane osoby zatrudnione w celu przygotowania zawodowego. Zwiększy się liczba rad - od marca będą je tworzyć firmy zatrudniające co najmniej 50 osób. »

Holdingi będą dyktować warunki swoim spółkom

Aktualizacja: 22.01.2008

Prezesi spółek zależnych, wchodzących w skład holdingu, będą mogli podejmować niekorzystne dla nich decyzje, bez obawy o odpowiedzialność karną i cywilną.  »

Jobsharing: dwie osoby na tym samym etacie

Aktualizacja: 21.01.2008

Pracodawcy chcieliby, aby w przypadku kryzysu w firmie mogli zmniejszać liczbę etatów bez jednoczesnej redukcji zatrudnienia i dzielić pracę między pracowników. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama