reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat Dnia

Maksymalizacja wydajności zamiast redukcji zatrudnienia

Aktualizacja: 04.02.2009

W obliczu kryzysu coraz więcej firm szuka rozwiązań, które pozwolą im przetrwać czas niepewności i gorszej koniunktury. Walka o przetrwanie wymaga przeformułowania celów strategicznych i szybkiego reagowania na zmieniającą się rzeczywistość. Paradoksalnie to właśnie teraz jest najlepszy czas na inwestowanie w pracowników. Kto nie wykorzysta tej możliwości, straci szansę na długofalowy rozwój. »

Jak wybrać najkorzystniejszą metodę rozliczeń VAT w 2009 r.

Aktualizacja: 02.02.2009

Nowelizacja ustawy o VAT przyznała wszystkim podatnikom VAT prawo wyboru kwartalnej metody rozliczania VAT. Podatnik sam, bez względu na wysokość osiąganych przychodów (obrotów), zadecyduje o rozliczaniu miesięcznym bądź kwartalnym zobowiązania w VAT. »

Ewidencja czasu pracy

Aktualizacja: 02.02.2009

Czas pracy pracowników musi być rejestrowany przez pracodawcę w ewidencji czasu pracy. Za brak takiego dokumentu odpowiada pracodawca. »

Zmiany dla przedsiębiorców wprowadzających sprzęt elektryczny i elektroniczny

Aktualizacja: 02.02.2009

Od 1 stycznia 2009 r. przedsiębiorcy składają sprawozdania o masie zebranych odpadów elektronicznych co pół roku, a nie co kwartał, jak dotychczas. Nowelizacja ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym objęła dodatkowo także przedsiębiorców prowadzących punkty skupu złomu oraz firmy naprawiające urządzenia elektryczne i elektroniczne. »

Zasady tworzenia instrukcji bhp

Aktualizacja: 30.01.2009

Instrukcje bhp są w każdym zakładzie pracy jednym z najważniejszych elementów systemu bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest tworzenie instrukcji bhp, natomiast pracownicy muszą się do nich stosować. »

Kryzys szansą na rozwój

Aktualizacja: 27.01.2009

Redukcja zatrudnienia to jedna z pierwszych decyzji podejmowanych przez firmy w sytuacji kryzysu. Mimo, że w naszym kraju na razie oznacza on zmniejszenie tempa wzrostu rozwijającej się nadal gospodarki, cięcie kosztów oraz zwalnianie ludzi z pracy już ma miejsce. Jednak na kryzysie można zyskać, działając szybko i planując na krótki czas - twierdzą eksperci. »

Do 2 lutego pracodawcy powinni złożyć deklaracje PIT-4R i PIT-8AR

Aktualizacja: 26.01.2009

Do 2 lutego pracodawcy pobierający zaliczki z tytułu wynagrodzeń wypłacanych pracownikom, powinni złożyć deklarację PIT-4R. Tego dnia mija również termin złożenia deklaracji PIT-8AR dla płatników pobierających zryczałtowany podatek dochodowy z tytułów ściśle określonych w updof. »

Domowe biuro

Aktualizacja: 26.01.2009

Globalna informatyzacja umożliwia prowadzenie mikrobiznesu we własnym mieszkaniu. Jednak takie rozwiązanie warte jest polecenia tylko bardzo zdyscyplinowanym osobom. »

Rozliczenie roczne kartowiczów i ryczałtowców

Aktualizacja: 23.01.2009

2 lutego mija termin złożenia deklaracji PIT-16A przez podatników opłacających podatek dochodowy w formie karty podatkowej oraz PIT-28 przez opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.  »

Procedura zwolnienia chorego pracownika

Aktualizacja: 23.01.2009

Najwięcej problemów przy rozwiązywaniu umowy bez wypowiedzenia z chorym pracownikiem stwarza prawidłowe ustalenie, czy można go zwolnić. »

Jak uzyskać interpretację podatkową

Aktualizacja: 23.01.2009

Od 1 stycznia 2009 r. wnioskodawca zostanie w razie konieczności wezwany do uzupełnienia opłaty za wydanie interpretacji, może również uzyskać zwrot nienależnej opłaty. »

Jak rozliczać czas pracy pracowników w podróży służbowej

Aktualizacja: 21.01.2009

Kwestia rozliczania czasu pracy w podróży służbowej nie jest bezpośrednio uregulowana w przepisach Kodeksu pracy. Dlatego jego prawidłowe rozliczenie stwarza pracodawcom duże problemy. Nie ulega jednak wątpliwości, że do czasu pracy należy zaliczyć czas podróży służbowej, w którym pracownik faktycznie wykonuje pracę. »

Krótki urlop dla rodziców zwolni firmę z opłacania składek

Aktualizacja: 22.01.2009

Po powrocie rodziców z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego pracodawcy nie muszą płacić za nich niektórych składek. Łącznie takie zwolnienie może trwać nawet 6 lat. »

Niekonkurencyjne tryby eliminują z rynku dobre firmy

Aktualizacja: 21.01.2009

Informacje o stosowaniu niekonkurencyjnych trybów za późno trafiają na rynek zamówień publicznych. »

Dziś ostatni dzień na wybór formy opodatkowania

Aktualizacja: 19.01.2009

Do 20 stycznia podatnicy muszą wybrać formę opodatkowania. Mają do wyboru: zasady ogólne PIT, 19-proc. liniowy PIT, ryczałt lub kartę podatkową. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Chmiel

ekspert PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama