reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat Dnia

Jak skorzystać z przedawnienia

Aktualizacja: 16.03.2009

W obrocie gospodarczym terminy przedawnienia pełnią niezwykle ważną rolę. W przypadku trudności z terminowymi płatnościami przedawnienie to jeden z najczęściej podnoszonych zarzutów. »

Jak zgodnie z prawem opóźnić opłacanie składek do ZUS

Aktualizacja: 17.03.2009

Składki na ubezpieczenia społeczne są dużym obciążeniem finansowym dla każdej firmy. Płatnik będący w trudnej sytuacji może jednak zwrócić się do ZUS o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty lub umorzenie należności z tytułu składek. »

Jak korzystać z ulgi na złe długi

Aktualizacja: 13.03.2009

Od 1 grudnia 2008 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące ulgi na złe długi. Ze względu na kryzys finansowy ustawodawca ułatwił korzystanie ze skorygowania VAT i zwiększył mobilizację kontrahentów do regulowania zaległości. »

Jak wypłacać wynagrodzenie chorobowe pracownikom, którzy ukończyli 50 lat

Aktualizacja: 13.03.2009

Od 1 lutego 2009 r. pracownicy, którzy ukończyli 50 lat, mają prawo do 14 dni wynagrodzenia chorobowego. Pracodawcy finansują pierwsze 14 dni zwolnienia lekarskiego pracownikom, którzy 50 lat ukończyli w 2008 r. lub wcześniej. Za pozostały okres osoby te mają prawo do zasiłku chorobowego. »

Procedury ostrożnościowe

Aktualizacja: 12.03.2009

Jak przygotować firmę do sytuacji kryzysowej? Czy zawczasu wdrożyć odpowiednie procedury? Jeśli tak, to czy wystarczy je omówić, czy też lepiej spisać i wywiesić w widocznym miejscu? Co zrobić, gdy i tak zawiodą? »

Jak rozliczyć się z rodziną zmarłego pracownika

Aktualizacja: 11.03.2009

Na pracodawcy ciąży wiele obowiązków związanych ze śmiercią jego pracownika. Część z nich jest analogiczna do czynności związanych z rozwiązaniem stosunku pracy. Dodatkowo pracodawca musi wypłacić osobom uprawnionym odprawę pośmiertną. »

Ułatwienia w zakresie zatrudniania cudzoziemców

Aktualizacja: 10.03.2009

Obowiązująca od 1 lutego br. zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz nowe rozporządzenia wykonawcze wprowadziły liczne zmiany w zakresie uzyskiwania zezwoleń na pracę cudzoziemców spoza UE. W wyniku tych zmian procedura dotycząca zatrudniania cudzoziemców została znacznie skrócona i ułatwiona. Jednak pracodawcom przybyły w związku z tym nowe obowiązki. »

Zasiłki z ubezpieczenia chorobowego dla przedsiębiorców

Aktualizacja: 11.03.2009

Osoby prowadzące działalność gospodarczą nabywają prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Nie ma prawa do zasiłku przedsiębiorca, który wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym zgłosi dopiero po powstaniu niezdolności do pracy. »

Nowa ewidencja działalności

Aktualizacja: 06.03.2009

Utworzono Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Jeżeli wniosek o wpis do tego rejestru będzie złożony za pośrednictwem organu gminy, to ten organ zweryfikuje taki wniosek. »

Jak skrócić okres wypowiedzenia

Aktualizacja: 04.03.2009

Długi okres wypowiedzenia często jest niekorzystny dla obu stron stosunku pracy. Pracodawca przy zachowaniu odpowiednich warunków może skrócić ten okres. »

Zmiany w zasadach kontrolowania przedsiębiorców

Aktualizacja: 03.03.2009

Od 7 marca obowiązuje nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która wprowadziła wiele korzystnych zmian dla przedsiębiorców w związku z prowadzoną u nich kontrolą. Przede wszystkim znacznie skrócono limit czasu trwania kontroli w roku dla najmniejszych firm. »

Dłuższe okresy rozliczeniowe

Aktualizacja: 02.03.2009

Pracodawca może wydłużyć okres rozliczeniowy czasu pracy nawet do 12 miesięcy. Powinien jednak pamiętać o tym, że o takim wydłużeniu musi poinformować właściwego inspektora pracy. »

Nowe zasady rejestracji firm

Aktualizacja: 02.03.2009

Od 1 kwietnia 2009 r. przedsiębiorcy będą mogli załatwiać wszystkie sprawy związane z rejestracją działalności gospodarczej i dokonywanymi w niej zmianami w urzędzie gminy, w tzw. jednym okienku. Informację do urzędu skarbowego, GUS i ZUS przekażą urzędnicy samorządowi. »

Przesunięcie terminu zapłaty składek do ZUS

Aktualizacja: 26.02.2009

Gdy zła sytuacja finansowa przedsiębiorcy nie pozwala mu opłacić należności względem ZUS w przewidzianych terminach, może zwrócić się do jednostki terytorialnej ZUS o przesunięcie daty zapłaty - wówczas uniknie zapłaty odsetek za zwłokę. »

Podatek i składki ZUS za bony dla pracowników

Aktualizacja: 25.02.2009

Pracodawca ma wiele okazji do wręczania pracownikowi prezentu. Formy, w jakich pracodawcy obdarowują swoich pracowników, bywają różne, jednak większość decyduje się na zakup bonów. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama