REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można otrzymać 40 tys. zł ze środków UE na własny biznes

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które chcą założyć własną firmę, mogą uzyskać z unijnych środków pomoc finansową. Pierwsze wypłaty tych środków ruszą już w przyszłym miesiącu.

Przyszli przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą, mogą już ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Maksymalna kwota, jaką może otrzymać każda osoba fizyczna, to 40 tys. zł lub 20 tys. zł na osobę w przypadku spółdzielni lub spółdzielni socjalnej.

REKLAMA

Osoba, która chciałaby uzyskać dotację na rozwój przedsiębiorczości w Działaniu 6.2 PO KL, powinna zgłosić się do udziału w projekcie realizowanym przez tzw. beneficjenta, który otrzymał na ten cel środki unijne z wojewódzkiego urzędu pracy lub urzędu marszałkowskiego. Warunkiem otrzymania przez beneficjentów środków jest to, że wezmą udział w konkursie zorganizowanym przez WUP lub urząd marszałkowski.

Kto przyznaje pomoc

REKLAMA

Beneficjentem może być każdy podmiot, oprócz osób fizycznych. W praktyce WUP i urzędy marszałkowskie wymagają, aby były to instytucje, które mają udokumentowane doświadczenie w realizacji projektów z zakresu promocji przedsiębiorczości lub ekonomii społecznej - np. instytucje rynku pracy, w tym publiczne służby zatrudnienia, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe zajmujące się wspieraniem przedsiębiorczości, agencje rozwoju regionalnego i lokalnego, jednostki naukowe i badawcze.

Na przykład w województwie małopolskim wsparcie oferuje pięć podmiotów. Są to: Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego, Centrum Zespołów Analityczno-Strategicznych, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (Centrum Transferu Technologii), Uniwersytet Jagielloński (Wszechnica UJ), Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Beneficjenci sami rekrutują przyszłych przedsiębiorców. Najczęściej przez zamieszczenie ogłoszenia w prasie i internecie. Warunkiem przystąpienia do projektu jest nieposiadanie zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających ubieganie się o pieniądze.

Grupami traktowanymi w sposób priorytetowy przy rekrutacji są kobiety, osoby do 25. roku życia, osoby długotrwale bezrobotne, osoby po 50. roku życia, a także osoby zamieszkujące na obszarach wiejskich.

Najpierw szkolenie

Beneficjent, który otrzyma pieniądze, będzie świadczyć wobec przyszłych przedsiębiorców trzy rodzaje usług:

• obowiązkowe szkolenia i doradztwo,

• wypłatę dotacji,

• udzielanie przez okres od 6 do 12 miesięcy wsparcia pomostowego obejmujące doradztwo przy w efektywnym wykorzystaniu dotacji.

REKLAMA

Osoby, które chcą założyć własną firmę, najpierw muszą przejść szkolenie. Dowiedzą się, jak zarejestrować działalność, gdzie złożyć wymagane dokumenty, poznają podstawy prawa niezbędne do prowadzenia wybranego biznesu. Uzyskają też informacje, jak przygotować dobry biznesplan.

Aby otrzymać wsparcie finansowe, uczestnicy muszą w trakcie szkolenia zarejestrować działalność. Ale tylko niektórzy z nich otrzymają środki na rozwój firmy. O tym, kto otrzyma dotację, decydują przyjęte przez beneficjenta kryteria. Przyznana dotacja ma służyć pokryciu wydatków inwestycyjnych umożliwiających funkcjonowanie nowego przedsiębiorstwa.

Uczestnik i beneficjent podpisują umowę na otrzymanie wsparcia finansowego. Nie jest wymagany żaden wkład własny ze strony przyszłych przedsiębiorców. Wsparcie na założenie firmy jest pomocą bezzwrotną, pod warunkiem że nowe przedsiębiorstwo przetrwa na rynku co najmniej 12 miesięcy. Osoba, która otrzymała dotację, będzie musiała ją zwrócić, jeśli zlikwiduje firmę przed upływem tego okresu.

Beneficjent może określić w umowie zabezpieczenie zwrotu otrzymanego wsparcia na rozwój przedsiębiorczości w przypadku niedotrzymania warunków umowy dotyczącej ich przyznania. Formami zabezpieczenia mogą być: poręczenie, weksel własny, weksel z poręczeniem wekslowym (aval), gwarancja bankowa, zastaw na prawach lub rzeczach, blokada rachunku bankowego albo akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika.

Przedsiębiorca po rozpoczęciu działalności może być objęty wsparciem pomostowym. Jest ono przyznawane na jego wniosek składany do beneficjenta. To beneficjent uzasadnia na piśmie decyzję o przyznaniu wsparcia pomostowego i podpisuje z uczestnikiem projektu umowę o przyznanie podstawowego wsparcia pomostowego. Określa ona pomoc szkoleniowo-doradczą i wartość oraz warunki wypłaty środków. Przedsiębiorca otrzymuje w ramach wsparcia pomostowego bezzwrotną pomoc kapitałową przyznawaną w formie comiesięcznej dotacji w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia.

Ma ono ułatwić początkującemu przedsiębiorcy pokrycie obligatoryjnych opłat ponoszonych w pierwszym okresie prowadzenia działalności, w tym kosztów z tytułu składek do ZUS. Wsparcie pomostowe jest udzielane do sześciu miesięcy od rozpoczęcia działalności. Beneficjent może je jednak przedłużyć o kolejne sześć miesięcy na wniosek przedsiębiorcy.

340,7 mln euro jest przeznaczone w latach 2007-2013 w ramach Działania 6.2 PO KL dla osób, które założą firmę pomoc będzie bezzwrotna, jeżeli przedsiębiorstwo przetrwa przynajmniej 12 miesięcy

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA