reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Można otrzymać 40 tys. zł ze środków UE na własny biznes

Można otrzymać 40 tys. zł ze środków UE na własny biznes

Osoby, które chcą założyć własną firmę, mogą uzyskać z unijnych środków pomoc finansową. Pierwsze wypłaty tych środków ruszą już w przyszłym miesiącu.


Przyszli przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą, mogą już ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Maksymalna kwota, jaką może otrzymać każda osoba fizyczna, to 40 tys. zł lub 20 tys. zł na osobę w przypadku spółdzielni lub spółdzielni socjalnej.

Osoba, która chciałaby uzyskać dotację na rozwój przedsiębiorczości w Działaniu 6.2 PO KL, powinna zgłosić się do udziału w projekcie realizowanym przez tzw. beneficjenta, który otrzymał na ten cel środki unijne z wojewódzkiego urzędu pracy lub urzędu marszałkowskiego. Warunkiem otrzymania przez beneficjentów środków jest to, że wezmą udział w konkursie zorganizowanym przez WUP lub urząd marszałkowski.

Beneficjentem może być każdy podmiot, oprócz osób fizycznych. W praktyce WUP i urzędy marszałkowskie wymagają, aby były to instytucje, które mają udokumentowane doświadczenie w realizacji projektów z zakresu promocji przedsiębiorczości lub ekonomii społecznej - np. instytucje rynku pracy, w tym publiczne służby zatrudnienia, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe zajmujące się wspieraniem przedsiębiorczości, agencje rozwoju regionalnego i lokalnego, jednostki naukowe i badawcze.

Na przykład w województwie małopolskim wsparcie oferuje pięć podmiotów. Są to: Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego, Centrum Zespołów Analityczno-Strategicznych, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (Centrum Transferu Technologii), Uniwersytet Jagielloński (Wszechnica UJ), Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Beneficjenci sami rekrutują przyszłych przedsiębiorców. Najczęściej przez zamieszczenie ogłoszenia w prasie i internecie. Warunkiem przystąpienia do projektu jest nieposiadanie zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających ubieganie się o pieniądze.

Grupami traktowanymi w sposób priorytetowy przy rekrutacji są kobiety, osoby do 25. roku życia, osoby długotrwale bezrobotne, osoby po 50. roku życia, a także osoby zamieszkujące na obszarach wiejskich.

Beneficjent, który otrzyma pieniądze, będzie świadczyć wobec przyszłych przedsiębiorców trzy rodzaje usług:

• obowiązkowe szkolenia i doradztwo,

• wypłatę dotacji,

• udzielanie przez okres od 6 do 12 miesięcy wsparcia pomostowego obejmujące doradztwo przy w efektywnym wykorzystaniu dotacji.

Osoby, które chcą założyć własną firmę, najpierw muszą przejść szkolenie. Dowiedzą się, jak zarejestrować działalność, gdzie złożyć wymagane dokumenty, poznają podstawy prawa niezbędne do prowadzenia wybranego biznesu. Uzyskają też informacje, jak przygotować dobry biznesplan.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama