reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Można otrzymać 40 tys. zł ze środków UE na własny biznes

Można otrzymać 40 tys. zł ze środków UE na własny biznes

Osoby, które chcą założyć własną firmę, mogą uzyskać z unijnych środków pomoc finansową. Pierwsze wypłaty tych środków ruszą już w przyszłym miesiącu.


Przyszli przedsiębiorcy, którzy chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą, mogą już ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Maksymalna kwota, jaką może otrzymać każda osoba fizyczna, to 40 tys. zł lub 20 tys. zł na osobę w przypadku spółdzielni lub spółdzielni socjalnej.

Osoba, która chciałaby uzyskać dotację na rozwój przedsiębiorczości w Działaniu 6.2 PO KL, powinna zgłosić się do udziału w projekcie realizowanym przez tzw. beneficjenta, który otrzymał na ten cel środki unijne z wojewódzkiego urzędu pracy lub urzędu marszałkowskiego. Warunkiem otrzymania przez beneficjentów środków jest to, że wezmą udział w konkursie zorganizowanym przez WUP lub urząd marszałkowski.

Beneficjentem może być każdy podmiot, oprócz osób fizycznych. W praktyce WUP i urzędy marszałkowskie wymagają, aby były to instytucje, które mają udokumentowane doświadczenie w realizacji projektów z zakresu promocji przedsiębiorczości lub ekonomii społecznej - np. instytucje rynku pracy, w tym publiczne służby zatrudnienia, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe zajmujące się wspieraniem przedsiębiorczości, agencje rozwoju regionalnego i lokalnego, jednostki naukowe i badawcze.

Na przykład w województwie małopolskim wsparcie oferuje pięć podmiotów. Są to: Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego, Centrum Zespołów Analityczno-Strategicznych, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (Centrum Transferu Technologii), Uniwersytet Jagielloński (Wszechnica UJ), Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Beneficjenci sami rekrutują przyszłych przedsiębiorców. Najczęściej przez zamieszczenie ogłoszenia w prasie i internecie. Warunkiem przystąpienia do projektu jest nieposiadanie zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających ubieganie się o pieniądze.

Grupami traktowanymi w sposób priorytetowy przy rekrutacji są kobiety, osoby do 25. roku życia, osoby długotrwale bezrobotne, osoby po 50. roku życia, a także osoby zamieszkujące na obszarach wiejskich.

Beneficjent, który otrzyma pieniądze, będzie świadczyć wobec przyszłych przedsiębiorców trzy rodzaje usług:

• obowiązkowe szkolenia i doradztwo,

• wypłatę dotacji,

• udzielanie przez okres od 6 do 12 miesięcy wsparcia pomostowego obejmujące doradztwo przy w efektywnym wykorzystaniu dotacji.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama