| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Przedsiębiorcy potrzebują wolności gospodarczej

Przedsiębiorcy potrzebują wolności gospodarczej

Prawo powinno być tworzone dla jego adresatów i przy ich udziale. Dlatego należy je konsultować już od czasu przygotowania założeń do nowych przepisów, a nie dopiero na etapie przygotowanego projektu. Wtedy dokonanie zmian jest już trudne.

- W ramach drugiego etapu prac, nazwanego przeze mnie czyszczeniem prawa, zostaną przygotowane dwie ustawy: tzw. derogacyjna, czyli czyszcząca system prawa z przepisów stanowiących bariery rozwoju dla przedsiębiorców, i tzw. dereglamentacyjna, która wyeliminuje zbędną reglamentację i ograniczenia działalności gospodarczej. Chodzi o zezwolenia, pozwolenia itp. Zbadaliśmy 55 ustaw i stwierdziliśmy, że przewidują 148 reglamentacji.

Natomiast trzeci etap działalności legislacyjnej to stabilizacja prawa. Uważam, że najważniejsze przepisy prawa gospodarczego powinny zostać zebrane w kodeksie wolności gospodarczej.

Wprawdzie stale mówimy o ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, ale przedsiębiorcom potrzebna jest przede wszystkim wolność gospodarcza.

• Czym różni się swoboda działalności gospodarczej od wolności gospodarczej?

- Najlepiej można pokazać te różnice na przykładzie jednego okienka. Teraz pracujemy nad przepisami, które umożliwią w przyszłym roku instytucję jednego okienka. Natomiast za kilka lat należy doprowadzić do sytuacji, gdy nie będzie potrzebne nawet jedno okienko.

• Czy zmieni się również sposób tworzenia prawa?

- Moim zdaniem trzeba ujednolicić prawa i obowiązki w zakresie tworzenia prawa bez względu na podmiot, który wystąpił z inicjatywą legislacyjną.

Chcę zaproponować rozszerzenie zakresu konsultacji społecznych. Prawo powinno być tworzone dla jego adresatów i przy ich udziale. Dlatego należy je konsultować już od czasu przygotowania założeń, a nie dopiero na etapie przygotowanego projektu przepisów.

Uważam, że należy również wprowadzić zmiany w ocenie skutków regulacji. Teraz ocena stanowi zwykłą formalność, do której nikt nie przywiązuje wagi. Proponuję wprowadzić ocenę kosztów regulacji dla adresata prawa, a nie dla państwa.

Rozmawiała MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

ADAM SZEJNFELD

prawnik, poseł przez cztery kadencje, autor wielu projektów ustaw

OPINIE

JEREMI MORDASEWICZ

ekspert, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Należy radykalnie zmniejszyć liczbę zezwoleń, pozwoleń i licencji. Wymóg wprowadzenia koncesji należy ograniczyć tylko do tych dziedzin, które dotyczą zdrowia, życia i bezpieczeństwa. Trzeba też ograniczyć inne reglamentacje, na przykład dotyczące inwestycji budowlanych. Należy odstąpić od wymogu udzielania zezwoleń na budowę sklepów wielkopowierzchniowych o powierzchni powyżej 400 mkw. i uchylić ustawę, która je przewiduje.

ANDRZEJ SADOWSKI

Centrum im. Adama Smitha

Należy jak najszybciej zwolnić przedsiębiorców z obowiązku składania zaświadczeń w celu udowodnienia, że spełniają określone wymogi i zamienić go na prawo składania oświadczeń. Przygotowywana nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej powinna wyszczególnić akty prawne stawiające bariery dla rozwoju przedsiębiorczości i określić, od kiedy przestaną one obowiązywać. Warto byłoby też odstąpić od obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK