reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Praca i ubezpieczenia

Dokumentacja wynagrodzeń

Aktualizacja: 03.12.2007

Jednym z obowiązków każdego pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji związanej z zatrudnieniem. »

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę

Aktualizacja: 03.12.2007

Zdarza się, że strony umowy mimo wcześniejszego złożenia wypowiedzenia chcą nadal kontynuować zatrudnienie. W takim przypadku może dojść do cofnięcia wypowiedzenia i kontynuowania zatrudnienia na dotychczasowych zasadach. »

Co można potrącić pracownikowi z pensji

Aktualizacja: 03.12.2007

Ostatnio dowiedziałam się, że pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracowników. Bardzo mnie to zainteresowało, dlatego chciałabym wiedzieć coś więcej na ten temat. W jakich przypadkach można dokonać potrącenia z pensji oraz w jakiej wysokości? »

O co można pytać kandydata do pracy

Aktualizacja: 03.12.2007

Prawo pracy określa nie tylko wzajemne prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika, ale częściowo reguluje również etap procesu rekrutacyjnego. Przede wszystkim daje pracodawcy prawo żądania od osoby ubiegającej się o pracę określonych informacji. Ich zakres jest jednak ograniczony. O co może pytać pracodawca kandydata do pracy? »

PFRON zwróci koszty wyposażenia stanowisk pracy

Aktualizacja: 03.12.2007

Od 7 listopada 2007 r. pracodawcy mogą składać wnioski o refundację kosztów wyposażenia stanowisk pracy osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. »

Informacja o warunkach pracy musi być aktualizowana

Aktualizacja: 28.11.2007

Oprócz sporządzenia umowy o pracę, pracodawca ma obowiązek poinformowania pracownika na piśmie o jego uprawnieniach. Dokument ten powinien być aktualizowany, gdy informacje w nim zawarte ulegną zmianie. »

Porozumienie stron

Aktualizacja: 27.11.2007

Zawarcie porozumienia jest jednym z najkorzystniejszych sposobów rozwiązania każdego problemu. Na mocy porozumienia stron można nie tylko zmienić warunki umowy, ale również rozwiązać stosunek pracy. »

Wspólna odpowiedzialność pracowników

Aktualizacja: 27.11.2007

Każda zmiana w składzie pracowników objętych wspólną odpowiedzialnością materialną wymaga zawarcia nowej umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej. »

Kiedy pracodawca ma obowiązek przenieść pracownika do innej pracy

Aktualizacja: 26.11.2007

W niektórych sytuacjach pracodawca musi zmienić pracownikowi rodzaj wykonywanej przez niego pracy. Zwykle wynika to z konieczności ochrony zdrowia pracownika. »

Ile kosztuje zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca

Aktualizacja: 23.11.2007

Zamierzamy zatrudnić w naszej firmie cudzoziemców, gdyż nie możemy znaleźć Polaków o odpowiednich kwalifikacjach. Słyszałam, że obniżeniu uległy opłaty za zezwolenie na pracę. Ile obecnie kosztuje zezwolenie na pracę cudzoziemca? »

Warto wprowadzić karę umowną do umowy o zakazie konkurencji

Aktualizacja: 23.11.2007

Zastrzeżenie w umowie o zakazie konkurencji kary umownej ułatwia pracodawcy dochodzenie odszkodowania w przypadku naruszenia zakazu przez byłego pracownika. »

Na jakich warunkach mogą przejść na wcześniejszą emeryturę osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność

Aktualizacja: 22.11.2007

Osoby ubezpieczone z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracujące przy prowadzeniu tej działalności, urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., mogą przejść na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym po spełnieniu określonych w ustawie warunków. »

Informacja o wolnych miejscach pracy

Aktualizacja: 22.11.2007

Uzupełnieniem zasady równego traktowania jest zagwarantowanie pracownikom zatrudnionym na czas określony możliwości zgłoszenia własnej kandydatury na stanowisko zapewniające zatrudnienie na czas nieokreślony. Pracodawca jest obowiązany informować pracowników zatrudnionych na czas określony o wolnych miejscach pracy w sposób u niego przyjęty. »

Jakie składki ZUS powinien płacić przedsiębiorca za czas choroby

Aktualizacja: 21.11.2007

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i opłacająca składki ZUS tylko za siebie (niezgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) może pomniejszyć w deklaracji składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe za czas choroby potwierdzonej zwolnieniem lekarskim? »

Czy odwołanie z zarządu spółki jest równoważne z rozwiązaniem stosunku pracy

Aktualizacja: 20.11.2007

W umowie spółki z o.o. zostało ustalone, że wybór do zarządu jest połączony z zawarciem stosunku pracy na czas określony. Jakie konsekwencje w zakresie stosunku pracy będzie miało odwołanie członka zarządu? Czy automatycznie następuje rozwiązanie stosunku pracy? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama