| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Odprawa pośmiertna

Odprawa pośmiertna

Pracodawca, który ubezpieczył pracownika na życie, nie jest zobowiązany do wypłaty rodzinie zmarłego odprawy pośmiertnej.

Przykład

Pracodawca w kwietniu 2009 r. ubezpieczył na życie osoby zatrudnione w jego firmie. Z warunków ubezpieczenia wynikało, że w przypadku śmierci każdego pracownika osoby uprawnione otrzymają odszkodowanie w wysokości 12 000 zł. W czerwcu jeden z pracowników zmarł. Osoba ta legitymowała się 16-letnim stażem pracy u tego pracodawcy, rodzinie przysługuje więc odprawa w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia. Pracownik otrzymywał miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w stałej kwocie 3000 zł i dodatek stażowy w wysokości 600 zł. Pracodawca powinien ustalić wysokość przysługującej rodzinie zmarłego odprawy, aby dowiedzieć się, czy jest zobowiązany wypłacić kwotę różnicy między odprawą a ubezpieczeniem:

3000 + 600 zł = 3600 zł; kwota odprawy pośmiertnej to 21 600 zł (3600 zł x 6).

Po zmarłym pracowniku pozostała żona i dwoje dzieci. Pracodawca powinien im więc wypłacić kwotę stanowiącą różnicę między odprawą a odszkodowaniem wypłaconym przez instytucję ubezpieczeniową, czyli 9600 zł (21 600 zł - 12 000 zł).

WAŻNE!

Uchybienie obowiązkowi wypłaty odprawy pośmiertnej może skutkować nałożeniem na pracodawcę kary grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

W celu obliczenia odprawy pośmiertnej stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop, o których mowa w rozporządzeniu z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Gdy pracownik otrzymywał wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, to stałe składniki wynagrodzenia uwzględnia się w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do odprawy.

Jeżeli na wynagrodzenie pracownika składały się elementy zmienne za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, to składniki uzyskane przez pracownika w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odprawy, przyjmuje się w przeciętnej wysokości z tego okresu. Gdy pracownik nie przepracował pełnego okresu 3 miesięcy, wówczas wynagrodzenie faktycznie uzyskane przez niego w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które ono przysługiwało, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Natomiast gdy pracownik otrzymywał składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, to w przypadku gdy zostały wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odprawy, uwzględnia się je w średniej wysokości z tego okresu.

Przykład

Pracownik zmarł 16 lipca 2009 r. Posiadał 13-letni staż pracy w danym zakładzie pracy, a więc członkom rodziny przysługuje odprawa pośmiertna w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia. Pracownik otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze w stałej wysokości 3500 zł oraz stałą miesięczną premię w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego. W celu obliczenia odprawy pośmiertnej sumuje się stałe wynagrodzenie 3500 zł i stałą premię w wysokości 700 zł.

3500 zł + 700 zł = 4200 zł. Wysokość odprawy pośmiertnej wynosi 12 600 zł. Do odprawy uprawnione jest tylko jeden członek rodziny zmarłego pracownika, dlatego otrzyma odprawę w wysokości połowy kwoty odprawy, czyli 6300 zł.

Joanna Pysiewicz-Jężak 

Podstawa prawna:

• art. 93 Kodeksu pracy,

• ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 67-71 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),

• § 14-19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marzec Małgorzata

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK