REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca może zawiesić wypłatę premii czy nagrody w razie złej sytuacji finansowej firmy

Rafał Krawczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku pogorszenia się sytuacji finansowej zakładu pracy pracodawca może za zgodą pracowników zawiesić stosowanie przepisów wewnątrzzakładowych. Nie powinno ono jednak przekroczyć trzech lat.

W drodze porozumienia stron stosunku pracy nie jest dopuszczalne zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy zawartych w kodeksie pracy i innych ustawach, aktach wykonawczych, a także konstytucji i ratyfikowanych umowach międzynarodowych. Taka sytuacja jest jednak możliwa w przypadku tzw. specyficznych źródeł prawa pracy.

REKLAMA

Hierarchia przepisów

Do charakterystycznych źródeł prawa pracy należą w pierwszej kolejności postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych. Niżej w hierarchii źródeł prawa pracy znajdują się regulaminy (np. pracy lub wynagradzania) i statuty (np. spółdzielni lub spółek) określające prawa i obowiązki pracodawców i pracowników. Za specyficzne źródła prawa pracy uważa się również w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego postanowienia porozumienia zbiorowego w sprawie gwarancji socjalnych, pracowniczych i związkowych, zawartego w procesie prywatyzacji (por. uchwała SN z 23 maja 2006 r., III PZP 2/06, OSNP 2006/3-4/38). Specyficzne źródła prawa pracy dotyczą wyłącznie pracowników zatrudnionych u konkretnego pracodawcy. Ich postanowienia mogą być bardziej korzystne niż przepisy wynikające z ustaw lub rozporządzeń.

Konieczne porozumienie

REKLAMA

W określonych sytuacjach można zawiesić stosowanie zakładowych przepisów prawa pracy. Zgodnie z art. 91 k.p. pracodawca musi uzyskać zgodę pracowników, aby mógł zawiesić stosowanie wiążących go wewnątrzzakładowych przepisów prawa pracy. Zgoda pracowników na zawieszenie przepisów prawa pracy musi być wyrażona w formie pisemnego porozumienia. Porozumienie takie podpisuje pracodawca lub osoba, która w jego imieniu wykonuje czynności z zakresu prawa pracy. Gdy u pracodawcy działa organizacja lub organizacje związkowe, wtedy to one reprezentują pracowników przy zawieraniu porozumienia o zawieszeniu przepisów prawa pracy. Musi być to wspólne porozumienie zawarte ze wszystkimi organizacjami zakładowymi. Do tego porozumienia nie stosuje się bowiem art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych, z którego wynika, że wspólne stanowisko wszystkich organizacji związkowych może być zastąpione przez wspólne stanowisko reprezentatywnych organizacji zakładowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli u pracodawcy nie działa żadna organizacja związkowa, wówczas porozumienie podpisują przedstawiciele pracowników wyłonieni w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Zwykle są to wybory. Porozumienie o zawieszeniu stosowania układu zbiorowego pracy lub innych źródeł zakładowego prawa pracy zawiera się dla wszystkich pracowników, chyba że strony wyraźnie wyłączą z jego zakresu jednoznacznie określoną grupę pracowników (por. wyrok SN z 3 marca 2005 r., I PK 191/04, OSNP 2005/21/335).

Porozumienie dotyczące zawieszenia w całości lub części postanowień zakładowego układu pracy zawierają jego strony (art. 24127 k.p). Natomiast w przypadku, gdy u pracodawcy obowiązuje jedynie układ ponadzakładowy, porozumienie o zawieszeniu jego stosowania lub niektórych jego postanowień mogą zawrzeć strony uprawnione do zawarcia układu zakładowego.

Przyczyna zawieszenia

REKLAMA

Aby porozumienie mogło zostać zawarte, nie wystarcza sama wola pracodawcy i zgoda pracowników. Warunkiem jego zawarcia jest zła sytuacja finansowa pracodawcy. Jednak jej kryteria nie zostały w precyzyjny sposób określone w kodeksie pracy. Oczywiste jest jednak, że chodzi tu o złą sytuację finansową, która może prowadzić do zwolnień pracowników, ograniczenia lub nawet całkowitej likwidacji działalności przez pracodawcę. Tak więc celem zawartego porozumienia, które ogranicza na pewien czas niektóre uprawnienia pracownicze, jest przede wszystkim ochrona miejsc pracy. Każdorazowo zatem strony porozumienia muszą ocenić, czy sytuacja finansowa jest na tyle zła, że uzasadnia już czasowe ograniczenie uprawnień pracowniczych. Najczęściej zatem zawieszenie przepisów będzie dotyczyło określonych wewnątrzzakładowymi przepisami prawa pracy uprawnień pracownikow związanych z wynagrodzeniami za pracę i innymi świadczeniami.

Warto podkreślić, że w opinii Sądu Najwyższego sytuacja finansowa pracodawcy stanowiąca podstawę zawieszenia stosowania przepisów prawa pracy nie podlega kontroli sądu (wyrok SN z 6 grudnia 2005 r., III PK 91/05, OSNP 2006/21-22/316). Sąd Najwyższy nie wyłącza natomiast możliwości sądowej oceny legalności tych porozumień, w szczególności w odniesieniu do trybu ich zawarcia, a także równego traktowania i niedyskryminacji.

Dwie możliwości

Zawieszenie stosowania przepisów może przybrać dwojaką postać. Po pierwsze, strony na mocy porozumienia mogą uchylić stosowanie przepisów prawa pracy określających niektóre prawa lub obowiązki stron stosunku pracy. Druga możliwość polega na ograniczeniu uprawnień wynikających z tych przepisów. Stopień ograniczenia praw pracowników zależy wyłącznie od woli umawiających się stron. Na przykład porozumienie może całkowicie uchylić na określony czas wypłatę premii regulaminowych. Strony mogą również postanowić, że zostanie ona ograniczona do 50 proc. jej dotychczasowej wysokości. Jedynym warunkiem jest to, aby zawarte porozumienie nie ograniczało w żadnym stopniu praw wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy (ustaw i rozporządzeń).

Najdłużej na trzy lata

Zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy nie może być zawarte bezterminowo. Zgodnie z art. 91 par. 3 k.p. nie może ono trwać dłużej niż trzy lata. Należy jednak podkreślić, iż przepisy kodeksu pracy nie zabraniają w sposób wyraźny, by po upływie okresu obowiązywania pierwszego porozumienia jego strony nie mogły podpisać kolejnego. W takiej sytuacji muszą zostać spełnione wszystkie warunki do jego zawarcia, a w szczególności jeśli nadal w zakładzie pracy będzie trudna sytuacja finansowa.

Po zawarciu porozumienia pracodawca na podstawie art. 91 par. 4 k.p. ma obowiązek przekazania go właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy. Natomiast porozumienie o zawieszeniu stosowania układów zbiorowych podlega zgłoszeniu do rejestru układów zakładowych lub ponadzakładowych. Zgłoszenie takie ma jednak charakter wyłącznie informacyjny.

PRZYKŁAD

CZĘŚCIOWO WAŻNE POROZUMIENIE

Zła sytuacja finansowa pracodawcy spowodowała, że zawarł on porozumienie z organizacją związkową działającą w zakładzie pracy. Zgodnie z jego postanowieniami na okres jednego roku zawieszono regulamin wynagradzania, który przewidywał wypłatę nagród jubileuszowych. Ponadto na ten sam okres wyłączono możliwość wypłaty ekwiwalentu za urlop pracownikom, z którymi rozwiązano umowę o pracę. W procesie wytoczonym pracodawcy pracownik domagał się wypłaty obu tych świadczeń. Sąd oddali pozew o zapłatę nagrody jubileuszowej, gdyż podstawą do jej wypłaty był zawieszony regulamin wynagradzania, zasądzi natomiast ekwiwalent za urlop, ponieważ uprawnienie do niego wynika z art. 171 k.p., którego nie można było legalnie zawiesić w drodze porozumienia, zatem w tej części porozumienie było nieważne.

RAFAŁ KRAWCZYK

sędzia Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 91, art. 24127 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Art. 30 ust. 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 854 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA