| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie obowiązki ma przedsiębiorca, gdy kończy się okres korzystania z ulgi w opłacaniu składek

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca, gdy kończy się okres korzystania z ulgi w opłacaniu składek

Prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mogą płacić składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy - 30 proc. minimalnego wynagrodzenia - tylko przez dwa lata. Po upływie tego okresu muszą wyrejestrować się z ubezpieczeń i ponownie do nich zgłosić oraz opłacać składki w wyższej wysokości.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 8 ust. 6 pkt 4, art. 18 ust. 8, art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej, spełniałem warunki do opłacania niższych składek. Działalność rozpocząłem w połowie marca 2006 r. Jednak przez okres od 1 lipca do 31 grudnia 2007 r. nie wykonywałem jej z powodu wyjazdu za granicę. W okresie tym wyrejestrowałem działalność w ZUS, nie wykreśliłem natomiast wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Po wznowieniu prowadzenia działalności od 1 stycznia 2008 r. składki opłacam od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Czy moje postępowanie jest prawidłowe?

Tak

Osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega ubezpieczeniom od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania. Prawo do opłacania składek od niższej podstawy przysługuje przez okres 24 miesięcy kalendarzowych liczonych od daty rozpoczęcia wykonywania działalności.

Jeżeli działalność, po okresie czasowego jej niewykonywania, będzie prowadzona na podstawie tego samego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, to do końca marca 2008 r. będzie pan mógł opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy. Od 1 kwietnia uprawnienie do opłacania niższych składek wygasa i minimalna podstawa za ten miesiąc będzie wynosiła 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

PODSTAWA PRAWNA

Art. 13 pkt 4, art. 18 ust. 8, art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Opracował MICHAŁ JAROSIK

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Łukaszyk

Specjalizuje się w problematyce gospodarki nieruchomościami, postępowań egzekucyjnych oraz prawa cywilnego. Na co dzień zajmuje się sprawami branży wodociągowo-kanalizacyjnej, aspektami prawnymi funkcjonowania Wspólnot Mieszkaniowych oraz ochroną danych osobowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK