| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego i kiedy jest to dla podatnika korzystne

Kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego i kiedy jest to dla podatnika korzystne

Pod koniec 2008 r. i w trakcie 2009 r. wyraźnie spadły obroty w mojej firmie. Zastanawiam się nad powrotem do zwolnienia podmiotowego, z którego korzystałem na początku prowadzenia działalności.

PRZYKŁAD

Załóżmy, że ten sam towar handlowy został sprzedany przez zwolnionego i czynnego podatnika VAT, z zastosowaniem tej samej marży. Cena nabycia towaru to 12 200 zł, w tym 2200 zł VAT. Rozliczenie VAT tej operacji będzie następujące:

„A” - podatnik zwolniony

- cena nabycia towaru 12 200 zł (VAT nie podlega odliczeniu),

- marża 1500 zł,

- cena sprzedaży brutto (bez wyszczególnienia VAT) 13 700 zł,

- cena nabycia dla nabywcy 13 700 zł bez możliwości odliczenia podatku naliczonego.

„B” - podatnik VAT czynny

- cena nabycia towaru 12 200 zł, a po odliczeniu VAT 10 000 zł,

- marża 1500 zł,

- cena sprzedaży netto 11 500 zł + VAT (22%) 2530 zł = cena sprzedaży brutto 14 030 zł,

- cena nabycia (brutto) dla nabywcy 14 030 zł z możliwością odliczenia VAT w kwocie 2530 zł, czyli ostatecznie cena nabycia netto 11 500 zł.

Jak wynika z przykładu, jeżeli nabywcą towaru będzie czynny podatnik VAT, korzystniejszy dla niego będzie wariant drugi, a nie pierwszy. Jeżeli natomiast nabywcą będzie osoba fizyczna lub podmiot zwolniony z VAT, z pewnością wybierze wariant pierwszy. Zwolnienie podmiotowe w VAT będzie więc korzystniejsze dla przedsiębiorców, którzy dokonują sprzedaży na rzecz:

• osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej,

• przedsiębiorców zwolnionych podmiotowo z VAT lub wykonujących wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo z VAT.

Podmiot zwolniony podmiotowo z VAT nie odliczy również podatku od innych kosztów poniesionych w prowadzonej działalności, np. za media, najem lokalu, transport oraz środki trwałe i wyposażenie. W rezultacie zwiększy to wartość kosztów związanych z prowadzoną działalnością, a tym samym zmniejszy zysk. Będzie to z pewnością miało istotne znaczenie, jeżeli podatnik po powrocie do zwolnienia podmiotowego poniesie znaczne nakłady inwestycyjne.

Kolejnym istotnym elementem jest stawka opodatkowania sprzedawanych towarów i usług. W sytuacji gdy podatnik dokonuje sprzedaży towarów i usług opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka podstawowa, zazwyczaj powstaje u niego nadwyżka podatku naliczonego nad należnym - do zwrotu bezpośredniego. Po powrocie do zwolnienia podmiotowego podatek naliczony zwiększy koszty prowadzenia działalności. W takiej sytuacji powrót do zwolnienia również będzie niekorzystny.

PRZYKŁAD

Podatnik dokonuje sprzedaży opodatkowanej stawką 7%. Z faktur zakupów związanych z wykonywaną działalnością opodatkowaną odlicza VAT naliczony. W czerwcu 2009 r. sprzedał towar za kwotę netto 2000 zł. Z tytułu sprzedaży wykazał VAT należny w wysokości 140 zł. Z faktur zakupów otrzymanych w czerwcu podatnik odliczył 264 zł (kwota zakupów netto 1200 zł). Wartość zakupów brutto wyniosła 1464 zł. W deklaracji VAT za czerwiec podatnik wykazał kwotę VAT do zwrotu na rachunek bankowy w wysokości 124 zł (264 zł - 140 zł).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK