| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Wybór kwartalnej metody rozliczania VAT

Wybór kwartalnej metody rozliczania VAT

Którzy podatnicy mają od 1 stycznia 2009 r. możliwość składania kwartalnych deklaracji VAT? W jakich terminach i w jakiej wysokości wpłacają zaliczki na podatek?

Przykład

Jan Kowalski zdecydował się na kwartalną metodę rozliczeń, podatek będzie płacił zaliczkowo. Już za pierwszy kwartał 2009 będzie składał deklaracje kwartalne, więc pierwszą zaliczkę za styczeń 2009 r. musi wpłacić w wysokości zobowiązania podatkowego za październik 2008 r. Jednak z deklaracji za październik wynikała kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Jan Kowalski przyjmuje zatem, że kwota zaliczki jest zerowa. Może jednak wpłacić zaliczkę w wysokości, jaka wynikałaby z deklaracji za styczeń, gdyby rozliczał się miesięcznie.

Ad 2)

Podatnicy, którzy rozliczali się już kwartalnie w poprzednim okresie rozliczeniowym, inni niż mali podatnicy, są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do wpłacania zaliczek na podatek za pierwszy oraz za drugi miesiąc kwartału w wysokości 1/3 kwoty należnego zobowiązania podatkowego wynikającej z deklaracji podatkowej złożonej za poprzedni kwartał. Zaliczki płacą do 25 dnia miesiąca następującego po każdym z kolejnych miesięcy, za które jest wpłacana zaliczka. Tę metodę mogą stosować podatnicy, którzy nie są małymi podatnikami, od II kwartału 2009 r., gdy rozliczali się kwartalnie w I kwartale.

PrzykŁad

Z deklaracji podatkowej złożonej za pierwszy kwartał wynikała kwota zobowiązania do wpłaty w wysokości 980 zł. Zatem za pierwszy i drugi miesiąc drugiego kwartału podatnik musi wpłacić zaliczkę w wysokości 1/3 zobowiązania za pierwszy kwartał, tj. kwotę zaliczki w kwocie 327 zł (980 zł: 3).

Podobnie jak w pierwszym przypadku, jeśli w poprzednim kwartale należne obowiązanie podatkowe było zerowe, nie powstaje obowiązek wpłacania zaliczek na podatek. Podatnik może wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości faktycznego rozliczenia za miesiąc, za który jest wpłacana zaliczka na podatek. Zaliczka podlega wpłacie w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym z kolejnych miesięcy, za które jest wpłacana zaliczka. Zakładając, że zaliczka wpłacana jest za pierwszy miesiąc drugiego kwartału - kwiecień, należy ją wpłacić do urzędu skarbowego do 25 maja.

Mankamentem zaliczkowego wpłacania podatku jest to, że do nadpłaconych kwot podatku będą miały zastosowanie przepisy ordynacji podatkowej. A zatem na zwrot nadpłaconych kwot podatnicy rozliczający się w deklaracjach kwartalnych, wpłacający podatek zaliczkowo, będą musieli czekać 3 miesiące.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iuridico

Doradztwo Prawne & Tłumaczenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK