reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie stresem > Dlaczego odczuwamy lęk w pracy ?

Dlaczego odczuwamy lęk w pracy ?

Odczucie lęku w pracy jest powszechnym zjawiskiem, gdyż - spójrzmy prawdzie w oczy - działalność zawodowa to ważna część naszego życia.

Każdy z nas ma wiele rzeczy na głowie, które związane są z karierą. Całkiem prawdopodobne, że spędziliśmy wiele lat na edukacji, przez cały czas przygotowując się do podjęcia pracy, lub też przez długi czas pięliśmy się do góry po szczeblach kariery. Nie tylko musimy utrzymywać się i swoje rodziny z osiąganych zarobków, ale mamy też ludzką potrzebę sukcesu i bycia docenionym ze względu na własne osiągnięcia.

Lęk można porównać do komara, który usilnie stara się dostać do pokoju wypełnionego „smacznymi” dla niego ludźmi - lądującego tu i tam i badającego każdą szparę. Ukąszenie komara to dobra analogia do lęku: oczywiście jest ono nieprzyjemne, ale tak naprawdę nie jest niebezpieczne (oczywiście zakładam tutaj, że nie roznosi on wirusa Zachodniego Nilu lub też innej okropnej choroby oraz że nie jesteśmy na ukąszenia w żaden sposób uczuleni), a przy tym jest tymczasowy. 

Polecamy: Fizyczne objawy stresu

Chociaż swędzenie i puchnięcie miejsca po ukąszeniu pozostawione w spokoju z czasem zniknie, to im bardziej będziemy je drapać, tym bardziej pogorszymy sytuację. Tak samo jest z lękiem: nie jest niebezpieczny, a jego działanie wraz z upływem czasu znika, pod warunkiem że odpowiednio i natychmiast reagujemy.

Metoda wizualizacji

Wyobraźmy sobie… Czyż życie zawodowe nie byłoby o wiele przyjemniejsze, gdybyśmy się nie denerwowali, nie wykazywali niepokoju, złości i unikali sytuacji niekomfortowych? Spróbujmy sobie wyobrazić, jak inne stałoby się życie, jeśli pozbylibyśmy się pewnego kompana: lęku w miejscu pracy. Tak naprawdę wyobrażenie sobie takiej sytuacji może być bardzo trudne.

Jednak stworzenie wizji, jak zmienilibyśmy się w takim przypadku, jest niezbędnym pierwszym krokiem dokonania zmiany w naszym życiu. Japońskie przysłowie bardzo trafnie przedstawia jej istotę: „Wizja bez działania to tylko sen na jawie. 

Polecamy: Presja planu sprzedaży

Działanie bez wizji to koszmar”. Yogi Berra ujął to w trochę mniej skomplikowany sposób: „Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, możesz dojść gdzieś indziej”. Zanim będziemy mogli zacząć działać w kierunku zmiany, musimy wiedzieć, co chcemy zrobić. Na naszej drodze… Teraz, gdy już wiesz, jak funkcjonuje lęk w miejscu pracy, zaczniemy pracować nad jego pokonaniem. W następnym rozdziale dowiesz się, dlaczego lęk i stres są powszechnie mylone ze sobą i źle rozumiane.

Rozróżnienie to jest niezwykle istotne, gdyż sposób walki z lękiem jest dokładnie odwrotny od metod pokonania stresu. Brzmi zaskakująco? Wystarczy czytać dalej!

Artykuł jest fragmentem książki "Niepewność w pracy. Jak spokojnie przeżyć osiem godzin", autor: Larina Kase, wydawnictwo Onepress.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Lęk można porównać do komara, który usilnie stara się dostać do pokoju wypełnionego „smacznymi” dla niego ludźmi - lądującego tu i tam i badającego każdą szparę.
Lęk można porównać do komara, który usilnie stara się dostać do pokoju wypełnionego „smacznymi” dla niego ludźmi - lądującego tu i tam i badającego każdą szparę.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama