| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Przedsiębiorca jednoosobowy

Przedsiębiorca jednoosobowy

Osoby fizyczne mogą podjąć się prowadzenia działalności gospodarczej jako jednoosobowi przedsiębiorcy. Warunkiem jest wpis do ewidencji.

Prowadzenie jednoosobowej działalności wiąże się z uzyskaniem przez przedsiębiorcę szczególnych cech z punktu widzenia prawa.

Zgłoszenie do ewidencji działalności gospodarczej - Osoba fizyczna może uzyskać status przedsiębiorcy poprzez dokonanie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej. W przypadku rozpoczynania jednoosobowej działalności gospodarczej wpis jest obowiązkowy i pociąga za sobą skutek domniemania statusu przedsiębiorcy dla zewidencjonowanego podmiotu.

Zdolność do czynności prawnych - Do prowadzenia przez osobę fizyczną jednoosobowej działalności gospodarczej niezbędne wskazane jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych. Możliwe jest również prowadzenie firmy za pośrednictwem przedstawicieli np. rodziców lub przedstawicieli ustawowych.

Odpowiedzialność za zobowiązania - Przedsiębiorca jednoosobowy odpowiada za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem. Odpowiedzialność ma charakter nieograniczony, czyli obejmuje również majątek osobisty.

Działalność przedsiębiorcy jednoosobowego ustaje: wraz z wykreśleniem z ewidencji i zaprzestaniem prowadzenia działalności; w przypadku sądowego zakazu prowadzenia działalności; śmierci przedsiębiorcy; upadłości; w sytuacji uchylenia koncesji lub zezwolenia, jeżeli działalność obejmowała tylko taki zakres; w przypadku wniesienia przedsiębiorstwa do spółki.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »