REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Słownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Interchange fee

Interchange fee – prowizja pobierana od sprzedawcy przez centrum rozliczeniowe podczas transakcji kartą płatniczą.

Moneyback

Moneyback – usługa polegająca zwrocie przez bank części pieniędzy wydawanych na zakupy.

Phishing

Phishing jest przestępstwem internetowym polegającym na wyłudzeniu haseł do kont bankowych lub danych karty kredytowej za pomocą fałszywych maili lub stron internetowych.

Agent rozliczeniowy

REKLAMA

Elektroniczny instrument płatniczy

Karta płatnicza

SWIFT

SWIFT (ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) - Towarzystwo Światowej Finansowej Komunikacji Międzybankowej.

Usługi concierge

Usługi concierge - są to specjalne usługi udostępniane dla posiadaczy prestiżowych kart kredytowych.

REKLAMA

Karta mikroprocesorowa

Karta korporacyjna

Karta korporacyjna – jest to karta płatnicza wydawana dla dużych przedsiębiorstw. Karta korporacyjna wykorzystywana jest przez pracowników firmy do transakcji związanych z działalnością przedsiębiorstwa.

CVC2

MO/TO

MO/TO (ang. MO/TO - Mail Order & Telephone Order) –transakcje zdalne, dokonywane bez fizycznego użycia karty płatniczej.

Karta podarunkowa

Karta pre-paid

  Karta pre-paid (przedpłacona) – jest to rodzaj elektronicznej portmonetki.

Karta wypukła

Karta wypukła (embosowana) – tłoczona karta kredytowa, posiada wypukłe litery i cyfry.

Karta obciążeniowa

Karta obciążeniowa (charge) – zasada użytkowania karty obciążeniowej jest zbliżona do karty kredytowej.

Centrum rozliczeniowe

Centrum rozliczeniowe – zajmuje się przesyłaniem informacji o transakcjach od akceptantów do systemów Visa i Europay. Centra rozliczeniowe są najczęściej instytucjami współpracującymi z bankami.

Karta debetowa

 Karta debetowa - rodzaj karty płatniczej wydawanej do rachunku bankowego.

CVV2

CVV2 (ang.Card Verification Value 2) - jest to trzycyfrowy kod służący do dodatkowej weryfikacji transakcji przeprowadzanych kartami płatniczymi Visa w Internecie lub przez telefon.

Rachunek karty

Rachunek karty - rachunek prowadzony przez bank, służący do rozliczania transakcji dokonanych przy użyciu karty płatniczej.

POS

POS (ang. Point of sale) - urzędzenie do elektronicznej autoryzacji i rejestracji transakcji dokonanych przy użyciu kart płatniczych z paskiem magnetycznym lub mikroprocesorowych.

Imprinter

Imprinter - powielacz ręczny, żelazko, maszynka ręczna

PINpad

Stop-lista

 Stop-lista - lista zastrzeżonych kart płatniczych.

BIN

BIN (ang. Bank Identification Number) - pierwsze 6 cyfr numeru karty płatniczej, pozwalające zidentyfikować bank - emitenta i organizację płatniczą, która wydała kartę.

Uznanie

Uznanie - funkcja terminala, umożliwiająca zwrot pieniędzy na rachunek karty, przy reklamacji lub zwrocie towaru.

Akceptant

Akceptant - przedsiębiorca, który zawarł z agentem rozliczeniowym umowę o przyjmowanie zapłaty przy użyciu kart płatniczych.

Użytkownik karty płatniczej

Użytkownik karty płatniczej - osoba fizyczna upoważniona przez posiadacza do dokonywania w imieniu i na rzecz posiadacza operacji określonych w umowie, której dane identyfikacyjne są umieszczone na karcie płatniczej.

Posiadacz karty płatniczej

Posiadacz karty płatniczej - osoba fizyczna, osoba prawna lub inny podmiot, który na podstawie umowy o elektroniczny instrument płatniczy dokonuje w swoim imieniu i na swoją rzecz operacji określonych w umowie.

Grace period

Grace period jest to okres czasu od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego do ostatniego dnia w którym bank wymaga spłaty zadłużenia.

Pre-autoryzacja

Preautoryzacja – usługa polegająca na zablokowaniu określonej kwoty na koncie klienta. Przedsiębiorca uzyskuje w potwierdzeniu jednocześnie numer autoryzacji danej kwoty. Blokada nie oznacza obciążenia konta klienta. Usługa ta używana jest przez hotele, biura podróży i wypożyczalnie samochodów.

Wystawca karty

Wystawca karty - banklub inna instytucja wydająca kartę.

Powielacz ręczny

Powielacz ręczny (imprinter) – urządzenie mechaniczne służące przyjmowania płatności kartami wypukłymi. Obecnie urządzenie to wykorzystuje się w sytuacjach awaryjnych, gdy zawiedzie terminal płatniczy POS.

ATM

Bankomat

Bankomat – urządzenie służące do automatycznego pobierania gotówki za pomocą kart płatniczych. Niektóre bankomaty posiadają również funkcje umożliwiające sprawdzenie stanu i historii konta, zrobienie przelewu lub złożenie depozytu.

PIN

PIN (ang. Personal Identification Number) - osobisty numer identyfikacyjny służący do potwierdzania transakcji dokonywanych za pomocą karty w bankomatach i terminalach płatniczych.

EMV

EMV (Europay, MasterCard, Visa) – jest to specyfikacja dotycząca techniczna kart mikroprocesorowych, która powstała dzięki porozumieniu organizacji płatniczych. Specyfikacja ta ujednolica wymagania tych organizacji odnośnie kart mikroprocesorowych.

RRSO

RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, ang. APR, Annual Percentage Rate) – stopa procentowa kredytu pozwalająca klientowi na łatwiejsze porównanie ofert banków (kredytów, kart kredytowych), oprócz oprocentowania uwzględnia ona także pozostałe koszty kredytu (np. prowizje).

REKLAMA