reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Jak opanować wystający tekst w Excelu?

Jak opanować wystający tekst w Excelu?

Jeśli często pracujemy z pakietem Excel na pewno zdarzyło się nam wpisywać treści tekstowe w komórkach arkuszy Excela. Niestety zazwyczaj tekst jest dłuższy od domyślnego rozmiaru komórki i wykracza poza jej granice. Jeśli mamy już dość ciągłego ręcznego rozciągania kolumn na żądaną szerokość możemy ułatwić sobie pracę. Jak dostosować szerokość komórki do wpisanego tekstu i odwrotnie?

Jeśli chcemy zaprowadzić porządek i ułatwić sobie pracę związaną z wpisywaniem tekstu do komórek Excela, mamy dwie możliwości. Możemy dostosować komórkę do jej zawartości lub odwrotnie.

Excel potrafi automatycznie ustawić taką szerokość komórki, aby zmieścił się w niej najdłuższy z wpisów w całej kolumnie. Aby to zrobić, wystarczy umieścić kursor myszy nad prawą krawędzią danej kolumny (kursor zmieni kształt na obustronną strzałkę wskazującą na prawo i lewo), po czym kliknąć dwukrotnie. Tym prostym sposobem dostosujemy szerokość kolumny do tekstu.

Jeśli jednak wolimy, by to tekst dostosowywał się do szerokości danej kolumny, zaznaczamy ją klikając w wiersz tytułowy. Gdy kolumna zmieni kolor, klikamy prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu i wskazujemy polecenie Formatuj komórki w menu podręcznym. Następnie przeskakujemy na kartę wyrównanie gdzie znajdziemy pole wyboru Zawijaj tekst. Gdy je zaznaczymy, Excel automatycznie zwiększy wysokość komórki zależnie od ilości wpisywanego tekstu.

Zobacz również: Komputer - Windows 7

Jeżeli zamiast powyższej funkcji zaznaczymy pole wyboru Zmniejszaj, aby dopasować, szerokość i wysokość komórki pozostanie bez zmian, za to Excel zmniejszy rozmiar czcionki tak, aby cały wpis zmieścił się w całej komórce.

Jeśli komórka sąsiednia (po prawej stronie) jest pusta, nie musimy zmniejszać czcionki ani zwiększać wysokości komórki aby zmieścić tekst. Niekiedy wystarczy, że połączymy kilka sąsiadujących ze sobą komórek. Aby to zrobić, zaznaczamy je za pomocą myszy, klikamy prawym przyciskiem, wskazujemy polecenie Formatuj komórki i zaznaczamy pole wyboru Scalaj komórki na karcie Wyrównanie.

Inną alternatywą jest też ustawienie tekstu w pionie. Rozwiązanie to bardzo często przydaje się w wierszach tytułowych tabel. Aby to zrobić, zaznaczamy cały wiersz, klikając jego numer z lewej strony prawym przyciskiem myszy, a następnie wskazujemy polecenie Formatuj komórki. W rubryce Orientacja wpisujemy 90 lub -90 w polu stopnie.

Zobacz również: Komputer-Foto - Retusz portretu

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama