| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > MG wspiera prywatyzację pracowniczą

MG wspiera prywatyzację pracowniczą

Ministerstwo Gospodarki przygotowało praktyczny przewodnik dla pracowników przedsiębiorstw państwowych i spółek z udziałem Skarbu Państwa, chcących uczestniczyć w procesach prywatyzacji swoich zakładów pracy.

Resort podaje, że „Przewodnik po prywatyzacji pracowniczej” stanowi kompendium wiedzy dla potencjalnych beneficjentów programu rządowego Wsparcie prywatyzacji poprzez udzielanie gwarancji i poręczeń spółkom z udziałem pracowników i jednostek samorządu terytorialnego (spółkom aktywności obywatelskiej), przyjętego przez Radę Ministrów 20 października br.

W przewodniku znajdują się praktyczne wskazówki dotyczące następujących kwestii - jakie przedsiębiorstwa mogą być prywatyzowane z udziałem pracowników, jak przebiega proces decyzyjny w przypadku tego rodzaju prywatyzacji, a także jak pozyskać środki niezbędne do ich nabywania.

Z poradnika możemy dowiedzieć się m.in., że prywatyzacja pracownicza nie ogranicza się tylko do tzw. leasingu pracowniczego i nieodpłatnego nabywania akcji lub udziałów w spółkach Skarbu Państwa, ale jest możliwa także w niektórych trybach prywatyzacji pośredniej (przetarg publiczny, negocjacje, aukcja ogłoszona publicznie). Ponadto opracowanie wskazuje zarówno wady, jak i zalety każdego rodzaju prywatyzacji pracowniczej.

Prywatyzacja pracownicza pozwala pracownikom m.in. na aktywne uczestnictwo w zarządzaniu przedsiębiorstwem, udział w potencjalnych zyskach, a także współdecydowanie o nowych inwestycjach i kierunkach dalszego rozwoju. Prywatyzacja pracownicza może także ułatwić szybsze i bardziej elastyczne dostosowanie się firmy do zmiennych warunków rynkowych.

Kolejną korzyścią tego rodzaju prywatyzacji jest łatwość pozyskiwania nowych inwestorów, którzy docenią istniejącą renomę państwowego przedsiębiorstwa oraz doświadczenie i wiedzę pracujących tam fachowców.

Przewodnik jest dostępny na stronie MG.

MG/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Atos

Międzynarodowy lider w branży usług informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK