reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rząd zaakceptował zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych

Rząd zaakceptował zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej. Zmiany zaproponowane w projekcie nowelizacji ustawy zapewnią korzystniejsze warunki uzyskiwania przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) pożyczki z budżetu państwa lub z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD).

Centrum Informacyjne Rządu podaje, że obecnie obowiązujące prawo dopuszcza możliwość zasilania FUS dotacjami z budżetu państwa. Nie dopuszcza natomiast możliwości, w przypadku trudności finansowych FUS, zasilenia tego Funduszu pożyczką zaciągniętą z budżetu państwa, podobnie jak to ma miejsce w przypadku Narodowego Funduszu Zdrowia.

W związku z tym projekt nowelizacji ustawy przewiduje możliwość udzielenia FUS nieoprocentowanej pożyczki z budżetu państwa. Byłaby ona, zgodnie z projektem ustawy, wykorzystywana jedynie na wypłatę świadczeń gwarantowanych przez państwo.

Oprócz możliwości wykorzystania środków FRD na uzupełnienie niedoboru funduszu emerytalnego powstałego z przyczyn demograficznych, FUS będzie mógł pożyczać z FRD pieniądze na zapewnienie płynności.

Warunkiem pożyczki jest konieczność zwrócenia tych środków Funduszowi Rezerwy w terminie do 6 miesięcy od dnia ich otrzymania. Pożyczki te mają być również nieoprocentowane.

Dzięki tym przepisom FUS będzie miał korzystniejsze niż obecnie możliwości pożyczkowe, lepsze od warunków oferowanych przez instytucje finansowe sektora komercyjnego.

CIR/IN

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama