| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rząd zaakceptował zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych

Rząd zaakceptował zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej. Zmiany zaproponowane w projekcie nowelizacji ustawy zapewnią korzystniejsze warunki uzyskiwania przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) pożyczki z budżetu państwa lub z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD).

Centrum Informacyjne Rządu podaje, że obecnie obowiązujące prawo dopuszcza możliwość zasilania FUS dotacjami z budżetu państwa. Nie dopuszcza natomiast możliwości, w przypadku trudności finansowych FUS, zasilenia tego Funduszu pożyczką zaciągniętą z budżetu państwa, podobnie jak to ma miejsce w przypadku Narodowego Funduszu Zdrowia.

W związku z tym projekt nowelizacji ustawy przewiduje możliwość udzielenia FUS nieoprocentowanej pożyczki z budżetu państwa. Byłaby ona, zgodnie z projektem ustawy, wykorzystywana jedynie na wypłatę świadczeń gwarantowanych przez państwo.

Oprócz możliwości wykorzystania środków FRD na uzupełnienie niedoboru funduszu emerytalnego powstałego z przyczyn demograficznych, FUS będzie mógł pożyczać z FRD pieniądze na zapewnienie płynności.

Warunkiem pożyczki jest konieczność zwrócenia tych środków Funduszowi Rezerwy w terminie do 6 miesięcy od dnia ich otrzymania. Pożyczki te mają być również nieoprocentowane.

Dzięki tym przepisom FUS będzie miał korzystniejsze niż obecnie możliwości pożyczkowe, lepsze od warunków oferowanych przez instytucje finansowe sektora komercyjnego.

CIR/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »