| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Pakiet Telekomunikacyjny został przyjęty

Pakiet Telekomunikacyjny został przyjęty

Parlament Europejski przyjął w trzecim czytaniu unijny pakiet reform sektora telekomunikacji – informuje Ministerstwo Infrastruktury.

Pakiet dyrektyw wejdzie w życie jeszcze w grudniu 2009 roku, zaraz po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Przyjęcie pakietu przez Parlament, a wcześniej Radę Unii Europejskiej oznacza tym samym koniec ponad dwuletnich prac, które mają przede wszystkim przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności na rynku, zwiększyć dostępność nowych usług oraz poprawić penetrację łączy szerokopasmowych.

Nowy pakiet dyrektyw zapewni również większe prawa użytkowników telefonów i Internetu, harmonizację systemów przyznawania częstotliwości radiowych z uwzględnieniem stopniowego przechodzenia z telewizji analogowej na cyfrową, a także poprawę współpracy między krajowymi urzędami regulacji telekomunikacji.

W maju br. Parlament i Rada osiągnęły kompromis w sprawie przepisów dotyczących praw konsumenckich i urzędów regulacji telekomunikacji. Konsumencka część pakietu między innymi gwarantuje użytkownikowi prawo do zmiany operatora telefonii komórkowej w jeden dzień z zachowaniem wcześniejszego numeru telefonu.

Skuteczniejsza będzie też ochrona prywatności i danych osobowych użytkowników. Pliki "cookies" będą mogły być instalowane na komputerach tylko za wiedzą i zgodą użytkownika. Nowe przepisy zapewnia też szerszy i łatwiejszy dostęp do usług telekomunikacyjnych osobom niepełnosprawnym.

Porozumienie, zatwierdzone przez Radę UE 26 października br. objęło też regulacje, która ustanawia Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (ang. BEREC). Ma on zadbać o harmonizację rozwiązań przyjmowanych przez regulatorów krajowych w celu zapewnienia uczciwej konkurencji i wysokiej jakości usług.

MI/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK