REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiceszef MSWiA: Rada Ministrów przyjęła "Tarczę dla pogranicza"

Rada Ministrów przyjęła
Rada Ministrów przyjęła "Tarczę dla pogranicza"
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Rada Ministrów przyjęła "Tarczę dla pogranicza" - poinformował w piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik na posiedzeniu sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji.

Zgoda KE na program pomocowy

26 stycznia 2023 r. Komisja Europejska zatwierdziła program pomocowy polskiego rządu pod nazwą roboczą "Tarcza dla pogranicza" z budżetem 21 mln euro.

REKLAMA

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik powiedział w piątek w Sejmie podczas posiedzenia komisji spraw wewnętrznych i administracji, że procedowanie uzyskania zgody w Komisji Europejskiej trwało rok.

Uchwała Rady Ministrów: pomoc dla firm z pogranicza polsko-białoruskiego

"Dzisiaj chciałem powiedzieć, że mamy tutaj (okazał dokument - PAP), ja mam uchwałę Rady Ministrów już przyjętą, czyli mającą moc prawną w sprawie rządowego programu +Tarcza dla pogranicza" - oświadczył Wąsik.

Z wcześniej prezentowanych informacji wynika, że pieniądze mają być przeznaczone na pomoc dla firm z pogranicza polsko-białoruskiego, zwłaszcza dużych hoteli, które mnie mogły w pełni skorzystać z uchwalonych przez polski parlament rekompensat dla branży turystycznej w związku z wprowadzeniem przy granicy z Białorusią stanu wyjątkowego, a potem zakazu przebywania. Hotele nie mogły skorzystać z rekompensat, bo przekroczyły poziom pomocy publicznej (tzw. de minimis) korzystając wcześniej ze wsparcia publicznego przy realizacji innych projektów, np. inwestycji.

Wkrótce nowe informacje w kwestii składania wniosków 

REKLAMA

Zbigniew Wojciechowski z Ministerstwa Rozwoju i Technologii dodał, że w ciągu 10 dni na stronach internetowych wojewodów ukażą się informacje o zasadach programu, zasadach składania wniosków. Wyjaśnił, że procedura ma być uruchomiona jeszcze w kwietniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z informacji przedstawionej przez Wąsika wynika, że dotychczas w ramach wcześniejszych rekompensat dla przedsiębiorców z branży turystycznej z pogranicza polsko-białoruskiego łącznie firmom z województw podlaskiego i lubelskiego wypłacono 45 mln zł, z czego 23,5 mln zł firmom w Podlaskiem i 11,5 mln zł przedsiębiorcom z województwa lubelskiego. Wiceminister przypomniał, że pieniądze te rekompensowały firmom niemożność prowadzania działalności gospodarczej z powodu ograniczeń przy granicy.

Trudności branży turystycznej przy wschodniej granicy 

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że dodatkowym wsparciem dla firm z branży turystycznej w okresie, gdy przy granicy obowiązywał stan wyjątkowy były także częste noclegi w ich obiektach funkcjonariuszy różnych służb stacjonujących przy granicy. Wąsik doprecyzował, że przy granicy było wtedy 18 tys. żołnierzy i 5 tys. policjantów.

REKLAMA

"Generalnie był to program bardzo dobrze przyjęty głównie przez branżę turystyczną. Wiem, że niektóre przedsiębiorstwa miały problem z wypłatami de minimis, bo my jako Polska możemy świadczyć pomoc publiczną do kwoty de minimis - to jest 200 tys. euro. Dalej musimy mieć zgodę z Komisji Europejskiej" - wyjaśnił Wąsik.

Taką zgodę KE wydała pod koniec stycznia 2023 po roku zajmowania się wnioskiem polskiego rządu. "My byśmy wiele rzeczy zrobili wcześniej, gdyby nie przewlekłość urzędnicza, do której niestety zdążyliśmy się przyzwyczaić, że wolno te młyny w Brukseli mielą" - dodał Wąsik informując o przyjęciu przez Radę Ministrów "Tarczy dla pogranicza".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

Trendy wyborcze w USA a giełda

Tradycyjnie, rok wyborczy uważa się za znaczący dla rynków giełdowych. To dlatego, że rządy często stosują polityki mające na celu poprawę sytuacji gospodarczej przed wyborami, aby zwiększyć szanse na reelekcję. Za kandydatury Joe Bidena w 2024 roku były to obniżki podatków, zwiększenie wydatków publicznych, wprowadzanie programów stymulacyjnych czy inne inicjatywy, które bezpośrednio wpływają na gospodarkę. Takie działania mogą prowadzić do zwiększenia dochodów firm, co z kolei sprzyja wzrostowi cen akcji i funduszy ETF. 

REKLAMA