REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co wpływa na cenę ropy?

Od czego zależą ceny ropy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co wpływa na cenę ropy? Ropa jest wrażliwa na fluktuacje cenowe czy też opinie przedsiębiorców. Warto jednak wiedzieć, jakie czynniki globalne mogą mieć wpływ na gwałtowne wzrosty lub spadki jej ceny. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Jaki popyt i jaka podaż

REKLAMA

Zacznijmy od tego, że wiele zależy od tego, jak duże jest aktualnie zapotrzebowanie na ropę. Jest to produkt, który podlega zużyciu, a więc gdy jego użyteczność dobiegnie końca, musimy zaopatrzyć się w kolejne porcje ropy. Jest to towar, na który ciągle istnieje duże zapotrzebowanie, ponieważ jest on wykorzystywany przez nasze społeczeństwo w wielu dziedzinach, a szczególnie w przemyśle oraz transporcie.

REKLAMA

Należy mieć jednak na uwadze to, że choć popyt zazwyczaj utrzymuje się na wysokim poziomie, to czasami dochodzi do wydarzeń, przez które znacząco on spada. Najlepszy przykład mieliśmy na początku pandemii, gdy ludzie znacząco ograniczyli swoją aktywność. Mniej lotów samolotami, rzadsze podróże autem, a do tego zastój w niektórych fabrykach sprawił, że ropa stała się mniej potrzebna. Wówczas niepewność na rynku ropy była bardzo duża.

Geopolityka wpływa na cenę ropy

Do tego również decyzje poszczególnych państw potrafią wpłynąć na otaczającą nas rzeczywistość. Aktualnie wojna na Ukrainie sprawia, że zapotrzebowanie na ropę jest większe. Z kolei konflikt na Bliskim Wschodzie pokazał, że możliwe są redukcje w wydobyciu tego surowca.

Cena ropy brent może się więc zmieniać pod wpływem różnych wydarzeń geopolitycznych. Mimo to handlowcom zależy na tym, aby utrzymywać ją na względnie stałym poziomie, który zapewniłby największy zysk. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Czasem dochodzi do sytuacji losowych, takich jak pandemia, innym razem wiele zależy od działań podejmowanych przez poszczególne państwa.

Jaka jest aktualna sytuacja

REKLAMA

W marcu ceny ropy naftowej kontynuowały trend spadkowy. Natomiast kwiecień przyniósł sporo zaskoczeń. Największym z nich była zapowiedź OPEC+ oraz dobrowolnej redukcji wydobycia ropy. Ta decyzja może doprowadzić do powrotu cen w okolicach stu dolarów za baryłkę jeszcze w tym roku. Aktualnie ceny ustabilizowały się w okolicach osiemdziesięciu pięciu dolarów, jednak prawdopodobny jest dalszy wzrost.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na czym dokładnie polegało ogłoszenie OPEC+? Przede wszystkim kraje należące do tej organizacji ogłosiły 2 kwietnia, że od maja do końca tego roku zamierzają zmniejszyć produkcję ropy naftowej. Przy czym mówimy o dość znaczącym ograniczeniu, ponieważ ma ono wynosić ponad milion baryłek dziennie, co przekłada się na ponad jeden procent globalnej sprzedaży.

Spośród krajów, które najmocniej ograniczą swoją produkcję, liderem będzie Arabia Saudyjska. Tylko ona odpowie za zmniejszenie podaży o pół miliona baryłek dziennie. Kraje, które również wprowadzą cięcia to Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Irak.

Takie działania nie podobają się Stanom Zjednoczonym. Mniej ropy na rynku oznacza wyższe ceny za ten surowiec. Tymczasem globalne mocarstwo potrzebuje taniego paliwa, aby móc rozwijać gospodarkę po pandemicznym zastoju, walczyć z galopującą inflacją, a także przeszkadzać Rosji w jej agresji na Ukrainę.

Źródło informacji: Plus500.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA