| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Emisje przemysłowe problemem dla firm

Emisje przemysłowe problemem dla firm

Zmniejszenie o połowę pyłów i gazów do 2016 roku zakłada dyrektywa o emisjach przemysłowych. Brak wdrożenia unijnych rozwiązań wiąże się z wysokimi karami.

W przypadku nie wdrożenia dyrektywy o emisjach przemysłowych Polsce grożą wysokie kary. Dostosowanie się do nowych regulacji będzie jednak kosztowne - powiedziała Daria Kulczycka, Dyrektor Departamentu Energii i Ochrony Klimatu PKPP Lewiatan na konferencji „Dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych - nowym wyzwaniem dla polskiego przemysłu" zorganizowanej przez Lewiatana, PwC i Vattenfall Poland.

Dyrektywa o emisjach przemysłowych przewiduje zmniejszenie pyłów i gazów od 2016 roku średnio o połowę. Polskie firmy uzyskały zgodę na częściowo ulgowe traktowanie, dzięki temu przemysł oraz energetyka nie będą jednak musiały drastycznie zamykać starych zakładów.
„Dyrektywa o emisjach przemysłowych stawia przed przedsiębiorstwami wielkie wyzwania. Wymusi modernizację instalacji i rozpoczęcie nowych inwestycji. Przemysł będzie musiał włożyć dużo wysiłku, aby przygotować się do nowych regulacji" - mówi Jacek Piekacz, prezes Vattenfall Poland.

Przy konsultacjach Ministerstwa Środowiska z zainteresowanymi branżami na temat interpretacji i przygotowania nowych przepisów do wdrożenia nie może powtórzyć się sytuacja z 2008 roku. Wówczas okazało się, ze Pakiet Klimatyczno-Energetyczny jest skonstruowany nieprecyzyjnie, a inwestycje są blokowane w oczekiwaniu na ogłoszenie zasad rozdziału bezpłatnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Do stycznia 2014 wszystkie instalacje muszą spełnić wymagania dyrektywy. Do lipca 2015 roku czas na dostosowanie się będą miały nowe sektory.

Polecamy: Jak można się bronić podczas kontroli w firmie?

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »