REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

FED: luźniejsza polityka pieniężna wciąż możliwa

Marek Arent

REKLAMA

REKLAMA

Firma Expander podsumowała najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia (20.09-26.09.2010r.) i oceniła, jak będzie się kształtować najbliższa przyszłość na rynkach. Z analizy wynika, iż rosną szanse na dalsze luzowanie polityki pieniężnej w USA.

GOSPODARKA

REKLAMA

REKLAMA

Miniony tydzień obfitował w informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości. Wzrosła liczba rozpoczętych budów domów jak również liczba wydanych zezwoleń na budowę. Liczba budów była wyższa o prawie 60 tys (w ujęciu zanualizowanym) podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o niespełna 10 tys.. Dobrym prognostykiem na przyszłość jest informacja o wzroście liczby nowych pozwoleń. Także czwartkowe dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym uległy poprawie. Po spadku aż o 27% miesiąc wcześniej, tym razem odnotowano wzrost o 7,6%. Po wygaśnięciu w kwietniu ulgi podatkowej, której zadaniem było rozbudzenie rynku nieruchomości, aktywność w sektorze budowlanym wciąż pozostaje blisko historycznych minimów. Ostatnie dane zwiększają jednak szansę na powolną poprawę w jednym z najważniejszych segmentów amerykańskiej gospodarki.

Inwestorzy jeszcze z większą uwagą wyczekiwali na informacje z posiedzenia federalnego komitetu otwartego rynku FOMC. Na spotkaniu nie zapadła decyzja o zmianie wysokości stóp procentowych w USA, co było zgodne z oczekiwaniami rynku. FED ponownie zapewnił, że stopy pozostaną niezmienione przez dłuższy okres czasu. W komunikacie zwrócono uwagę na fakt, że inflacja pozostaje poniżej oczekiwanego przez Rezerwę Federalną poziomu, co może świadczyć o większym zagrożeniu deflacją niż inflacją. W związku z tym jest jeszcze miejsce na dalsze poluzowanie polityki pieniężnej.

REKLAMA

W treść komunikatu FED znalazła się również wzmianka, iż w ostatnich miesiącach spadło tempo ożywienia w produkcji oraz tempo wzrostu zatrudniania. Taką sytuację już wcześniej sygnalizowały niewielkie zmiany indeksu LEI, który publikowany jest przez Conference Board. Wskaźnik, który obliczany jest na podstawie 10 subindeksów uznawanych za prognostyki koniunktury w najbliższej przyszłości, tym razem wzrósł o 0,3%. Niewielka dynamika wzrostu indeksu sugeruje, iż tempo wzrostu gospodarki USA również w najbliższych miesiącach nadal będzie spowalniać. Spośród składowych indeksu największy negatywny wpływ wywiera liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

W piątek napłynęły nowe dane z sektora przemysłowego. Zamówienia na dobra trwałe po wyłączeniu zamówień środków transportu wzrosły o 2%. Natomiast z ich uwzględnieniem spadły o 1,3%. Spadek był wywołany przez niższe zamówienia na samoloty komercyjne, które to cechują się dużą zmiennością każdego miesiąca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Inwestycje

Zamówienia są dobrym prognostykiem przyszłej produkcji przemysłowej, a ostatnie dane świadczą o możliwym wytraceniu wzrostowego impetu. Dalszy obraz sytuacji w przemyśle nakreśli piątkowa publikacja wskaźnika ISM dla przemysłu.

Pogorszeniu uległy wstępne odczyty wskaźników PMI obliczanych dla Niemiec oraz całej strefy euro. Nadal jednak pozostają znacznie powyżej poziomu 50 punktów, który oddziela etap rozwoju od spowolnienia w sektorze usług i w sektorze przemysłowym. Niższe odczyty indeksów wskazują na wyhamowanie dynamiki wzrostu w tych sektorach w nadchodzących miesiącach. W II kwartale największa europejska gospodarka rozwijała się w najszybszym tempie od 20 lat, stąd obecne gorsze dane to odreagowanie tak dynamicznego wzrostu. Mimo to, wydaje się, że Niemcy nadal pozostaną motorem rozwoju w Europie. Wierzą w to również niemieccy przedsiębiorcy, którzy wciąż pozostają w wybornych nastrojach. Indeks IFO, który mierzy ich sentyment, wzrósł do poziomu 106,9. Tym samym, wskaźnik wspiął się do najwyższego poziomu od lipca 2007 roku.

TRENDY

Giełda w USA reagowała na publikowane dane na przemian wzrostami i spadkami. Ostatecznie indeks S&P500 zakończył tydzień wzrostem o 2,1%, dzięki czemu znajduje się powyżej kluczowego poziomu 1120-1130 punktów. Wyraźne sforsowanie oporu zwiększa prawdopodobieństwo ataku na poziom 1200 punktów. Amerykańskie indeksy akcji były w ubiegłym tygodniu jednymi z najsilniejszych spośród rynków rozwiniętych. Niewielkie poprawy publikowanych wskaźników oraz rosnące prawdopodobieństwo wprowadzenia dodatkowych złagodzeń przez FED wystarczyło by amerykańskie indeksy znalazły się ponownie na drodze do kwietniowych szczytów hossy.

Wzrostom indeksów w USA towarzyszył wzrost cen miedzi, która to znajduje się już w okolicach kwietniowych szczytów. Jest to dobry prognostyk przyszłej koniunktury, gdyż zmiany cen miedzi uznawane są barometr przyszłej sytuacji gospodarczej. 

Zobacz także serwis: Notowania

Indeks WIG z łatwością pokonał opór znajdujący się niewiele ponad granicą 44 000 punktów, tym samym wyznaczył nowy szczyt hossy trwającej od początku 2009 roku. Indeks szerokiego rynku zakończył tydzień wzrostem o 2,2%, natomiast WIG20 wzrósł o 2,7%, co było jednym z lepszych wyników na tle indeksów państw wschodzących. Martwi słaby tydzień indeksu małych i średnich spółek, który zniżkował o 0,2%. Poprawa nastrojów na światowych rynkach sprawia, że również perspektywy co do ostatnich dni września są pozytywne. Jednak jeśli publikacja kolejnych danych nie będzie zwiastować poprawy to rynkowy trend może szybko ulec odwróceniu. Choć w ostatnim tygodniu sukcesem zakończyły się emisje obligacji i bonów skarbowych zarówno w Irlandii, Hiszpanii, Portugalii i Grecji to wraz ze wzrostem obaw problemy mogą szybko powrócić. Możliwym ogniwem odwrotu od ryzyka mogą stać się przede wszystkim kolejne złe doniesienia z Portugalii czy Irlandii.

RYZYKO

W ubiegłym tygodniu indeks EMBI Plus Soveriegn Spread przedstawiający zależność pomiędzy długiem rynków wschodzących a oprocentowaniem amerykańskich obligacji wzrósł o 1,1%. Natomiast indeks VIX, który informuje o zmienności indeksu S&P 500 spadł o 1,3%. Wzrosły notowania CDS’ów dla Portugalii, co oznacza większe ryzyko tego kraju. Zmniejszyły się natomiast obawy o sytuację w Grecji. Notowania CDS dla kraju Hellenów spadły bowiem o 10,5% w ciągu ostatniego tygodnia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA