reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > ZAiKS musi zmienić zasady dotyczące umów z artystami

ZAiKS musi zmienić zasady dotyczące umów z artystami

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakazał ZAiKS skrócenie sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego w przypadku rezygnacji przez artystę z powierzenia  praw do swojej twórczości.

Stowarzyszenie ZAiKS utrudniając autorom rozwiązanie umowy, mogło ograniczać konkurencję - uznała prezes UOKiK, wydając decyzję równolegle na podstawie prawa polskiego i unijnego. Stowarzyszenie zobowiązało się do zmiany zakwestionowanych zasad.

Praktyka, którą zakwestionowała prezes UOKiK, dotyczy zarówno twórców będących członkami stowarzyszenia, jak i niemających takiego statusu. Jak wykazało prowadzone postępowanie, zgodnie z uchwałą Rady Stowarzyszenia ZAiKS mogli oni zrezygnować z powierzenia praw Stowarzyszeniu z sześciomiesięcznym okresem wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego. Oznacza to, że okres pomiędzy wypowiedzeniem a rozwiązaniem umowy mógł wynieść w niektórych przypadkach nawet półtora roku" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Prawa autorskiego znajdziesz tutaj>>

Zdaniem prezes UOKiK zastosowanie tak długiego terminu wypowiedzenia mogło ograniczać konkurencję na rynku zbiorowego zarządzania prawami autorskimi do utworów muzycznych i słowno-muzycznych. Zakwestionowane zasady rezygnacji przez autora z usług ZAiKS ograniczały - zdaniem szefowej Urzędu - autorom możliwość wyboru w rozsądnym terminie innej metody zarządzania ich prawami, jeżeli uznaliby, że ZAiKS działa nieefektywnie, bądź w przypadku pojawienia się podmiotu oferującego lepsze warunki niż Stowarzyszenie.

Więcej: Prawo autorskie: ZAiKS musi zmienić zasady dotyczące umów z artystami

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama