REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Identyfikacja wizualna firmy

Dagmara Kałdunek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Tożsamość firmy są to cele, treści oraz idee, które przedsiębiorstwo chce przekazać otoczeniu. Istotnym składnikiem tworzenia strategii relacji firmy z otoczeniem jest jej wizualizacja. Odpowiednio przygotowany system wizualizacji firmy jest w stanie zapewnić firmie nie tylko odróżnienie od setek innych firm na rynku, ale również lojalność klientów oraz pozytywny odbiór przedsiębiorstwa na rynku.

REKLAMA

Na obraz firmy składa się wielka ilość składników, które w całości tworzą określony wizerunek. Począwszy od nazwy firmy, jej znaku towarowego, logo, po hasło reklamowe. Są to jedne z pierwszych elementów z którymi ma styczność potencjalny klient.

REKLAMA

REKLAMA


Do przygotowania odpowiedniej strategii wizualizacji warto zatem zatrudnić specjalistów w tej dziedzinie. Od grafików, designerów, czasem po psychologów. Jest to niezwykle ważne, gdyż wszystkie elementy tworzące obraz firmy muszą być jak najbardziej spójne, oraz muszą wywoływać konkretne, pozytywne emocje.  Następnymi elementami wchodzącymi w skład wizerunku wizualnego firmy są druki firmowe oraz cała związana z tym graficzna oprawa. Chodzi tu o elementy takie jak papier firmowy, druki, dokumenty, wizytówki, pisma, naklejki, koperty, broszury i katalogi, na wyglądzie i wielkościach czcionek kończąc. Wszystkie te składowe muszą być koherentne i przekazywać otoczeniu konkretny przekaz - jesteśmy najlepsi swojej dziedzinie. Równie istotna jest strona internetowa, sklep internetowy, prezentacje multimedialne tworzone przez firmę, czy wygląd biura. Aranżacja wnętrz, wygląd i ubiór pracowników, również są niezwykle ważne tworząc obraz firmy. Najważniejsze jednak jest to, by wszystkie te składowe były jednolite w każdym oddziale firmy oraz przestrzeni w której istnieje, włączając w to targi, czy spotkania biznesowe poza siedzibą firmy. To, w jaki sposób firma rozprzestrzeni swój obraz, może bowiem pozwolić na pokazanie obrazu marki silnej i rozbudowanej, co jest gwarancją sukcesu. 


Każda firma dbająca o swój wizerunek powinna posiadać Księgę Identyfikacji Wizualnej (zwana CI). W Księdze zapisywane są wszystkie elementy i szczegóły dotyczące wizualizacji firmy. Dane dotyczą wzorców, kolorystyki i logotypów używanych w tworzeniu identyfikacji firmy. Wszystkie te składowe powinny być dokładnie opisane i rozrysowane. Wielkie korporacje mają obowiązek posiadać taką Księgę, jest to spowodowane rozbudowaną strukturą. Jednak mniejsze firmy często ignorują znaczenie tych zapisów. Posiadanie skatalogowanych wymogów wizualnych zapewni jednak stały oraz  wysokiej jakości system tworzenia  Identyfikacji Wizualnej przedsiębiorstwa. Księga powinna zatem zawierać standardowe proceduralne sposoby tworzenia oraz wyglądu poszczególnych elementów. Oprócz rysunków i grafik, należy również zamieszczać parametry kolorów, symbole, definicje krojów, schematy druków firmowych, koncepcje reklam i materiałów Public Relations, oznakowanie budynków i samochodów służbowych, czy ubiór pracowników. Niektóre firmy zamieszczają również informacje o kulturze organizacyjnej firmy, jej zachowaniu i postępowaniu na rynku. Posiadanie Księgi Identyfikacji Wizualnej pozwala na uniknięcie pomyłek podczas np. drukowania dokumentów firmowych, oszczędza czas i pieniądze. Księga pozwala także na zachowanie ciągłości wizerunku, bez jego zachwiania w procesie tworzenia materiałów reklamowych. Dodatkowym atutem jest możliwość wglądu do aktualnych działań oraz ewentualność ich doskonalenia dla wszystkich jednostek firmy.


Jak ważna w budowaniu i rozwoju firmy jest jej strona wizualna, mogą świadczyć największe i najbardziej rozpoznawalne marki na świecie. Dzięki skutecznej i dokładnie przygotowanej wizualizacji, otoczenie firmy nieświadomie będzie identyfikowało firmę z konkretnym obrazem. Graficzna tożsamość firmy niesie jednak ze sobą znacznie większy zakres korzyści niż może się wydawać. Oprócz rzeczy oczywistej jaką jest zdecydowana rozpoznawalność wśród klientów oraz odróżnienie od konkurencji, pojawiają się również korzyści, które zazwyczaj są celami zaawansowanych strategii marketingowych. Dobrze zaplanowana strategia wizualizacji firmy buduje bowiem zaufanie wśród klientów. Kolory oraz utrwalone znaki graficzne potrafią klientom zagwarantować jakość, której oczekują od firmy. Firma, która dba  o wszystkie „szczegóły” takie jak papier firmowy, kolorystyka architektoniczna czy wygląd strony internetowej, daje klientom poczucie, że również oni będą traktowani w sposób, na który zasługują. Dokładnie zaplanowana strategia wizualizacji firmy nie tylko zapewnia zaufanie klientów, ale również pomaga w tworzeniu więzi partnerskich i biznesowych. Obrazy graficzne doskonale pomagają w budowaniu wizerunku firmy jako dobrego partnera do biznesu, pokazują wartość oferty i samej firmy. Ponadto prawidłowa wizualizacja firmy pomaga przedstawić profil oraz idee jakie przedsiębiorstwo chce przekazać. W przypadku identyfikacji wizualnej firmy, idealnie sprawdza się powiedzenie” jak Cię widzą, tak Cię piszą”.


Identyfikacja Wizualna Firmy powinna być zatem szczególnie ważna dla tych firm, które stawiają na sukces. Określony wygląd firmy potrafi zagwarantować nie tylko klientów i partnerów biznesowych, ale pomaga również stworzyć wyjątkowy obraz firmy, która jest konkurencyjna, stawia na wysoką jakość, dba o swoich klientów oraz partnerów biznesowych. W świecie biznesu wizerunek firmy jest niezwykle istotny, dlatego szczegółowo zaplanowany i przegotowany System Identyfikacji Wizualnej, będzie na pewno ważnym składnikiem Sukcesu Firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

  


Dagmara Kałdunek

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IPO.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA