| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rząd chce ułatwić małym i średnim firmom dostęp do kapitału

Rząd chce ułatwić małym i średnim firmom dostęp do kapitału

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne zwiększy dostęp małych i średnich firm do kapitału - wynika z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu.

CIR napisało w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, że przygotowany przez resort finansów projekt wprowadza rozwiązania umożliwiające Bankowi Gospodarstwa Krajowego (BGK) udzielanie pomocy publicznej lub pomocy de minimis - w formie gwarancji i poręczeń w ramach rządowych programów społeczno-gospodarczych oraz programów samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego. W informacji zaznaczono, że jest to realizacja postulatu zgłoszonego przez premiera Donalda Tuska w jesiennym wystąpieniu w Sejmie.

"Przyjęte regulacje będą zwiększać dostęp do kapitału dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Banki komercyjne, dzięki zabezpieczeniu spłaty udzielanych kredytów przez poręczenia i gwarancje BGK, mogą zwiększyć ofertę kredytową adresowaną do tych firm" - podkreślono.

W projekcie znalazł się zapis upoważniający ministra finansów do wydania rozporządzenia stanowiącego program pomocowy, w którym znajdą się szczegółowe warunki oraz tryb udzielania pomocy (publicznej lub de minimis) w formie poręczeń lub gwarancji BGK.

"Przyjęto, że efektywnym warunkiem wdrożenia programu pomocowego na szeroką skalę jest udzielanie poręczeń i gwarancji w ramach linii portfelowych. Warunkiem korzystania przez banki z tego typu poręczeń jest maksymalne uproszczenie formalności i wyeliminowanie ryzyka operacyjnego kredytodawców" - wyjaśniło CIR.

Projekt przewiduje ponadto, że minister finansów będzie przekazywał do BGK środki na zwiększenie funduszu statutowego BGK (będą one zabezpieczać ryzyko ponoszone przez bank w związku z realizacją programów rządowych) oraz środki na wypłaty z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji.

"Warunki i terminy przekazywania środków finansowych na wymienione wyżej cele zostaną określone w umowie zawartej między ministrem finansów a Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Przewiduje się, że w pierwszym roku realizacji programu o poręczeniach i gwarancjach BGK banki będą mogły udzielić dodatkowych kredytów w wysokości ok. 8 mld 333 mln zł" - dodano w komunikacie.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »