REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowa ochrona zdrowia pracowników

Paweł Łukaszuk

REKLAMA

Pracodawcy będą mogli wypłacać pracownikom dodatkowe świadczenia przeznaczone na ochronę zdrowia zatrudnionego lub jego najbliższej rodziny. Kwoty uzyskane w ten sposób będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

29 lutego 2012 r. został opublikowany projekt ustawy o przekazywaniu przez pracodawców środków na sfinansowanie wydatków związanych z ochroną zdrowia pracowników (osobiste konta zabezpieczenia zdrowotnego) oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki proponowanemu w projekcie rozwiązaniu pracodawca będzie miał możliwość przekazania określonych kwot na odrębny rachunek bankowy pracownika, z którego ten będzie mógł wydatkować pieniądze wyłącznie na działania związane z ochroną zdrowia. Pieniądze zgromadzone na koncie pracownik będzie mógł przeznaczyć na własne potrzeby, a także na wydatki związane z leczeniem najbliższej rodziny.

Przekazywanie określonych kwot na rachunek bankowy pracownika nie będzie jednak obowiązkiem każdego pracodawcy. Projekt przewiduje, że wspomniane wyżej wpłaty będą mogły być dokonane z własnej inicjatywy pracodawcy lub na wniosek pracownika. Posłowie proponują, aby wysokość przekazywanych pracownikom kwot wynosiła od 5% do maksymalnie 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W sytuacji gdy chęć gromadzenia środków przeznaczonych na ochronę zdrowia wykaże pracownik, wówczas będzie on musiał złożyć u pracodawcy odpowiedni wniosek. Dokument, dotyczący danego roku kalendarzowego, pracownik będzie musiał złożyć nie później niż do 31 marca danego roku. Złożony przez pracownika wniosek nie będzie dla pracodawcy wiążący.

Poznaj najnowsze zmiany w Kodeksie pracy >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pracodawca w przypadku akceptacji wniosku będzie zobowiązany przekazać środki na wskazany przez pracownika rachunek bankowy w terminie nie później niż do 20 grudnia danego roku lub systematycznie co miesiąc, począwszy od dnia otwarcia rachunku bankowego.

Natomiast jeżeli z inicjatywą przekazania wspomnianych świadczeń występuje pracodawca, to środki te będą musiały być wypłacane wszystkim zatrudnionym u danego pracodawcy pracownikom. W takiej sytuacji wysokość tych środków będzie podlegała zaopiniowaniu przez właściwe organy działających u pracodawcy związków zawodowych, a w przypadku braku związków zawodowych - wyłonionego przez pracowników przedstawiciela.

Środki zgromadzone na rachunku bankowym osoba uprawniona do korzystania funduszu będzie mogła przeznaczyć wyłącznie na:

• opłacanie świadczeń zdrowotnych,

• zakup leków przepisanych na receptę,

• zakup wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi lub środków pomocniczych zleconych przez lekarza.

Przepisy zawarte w opublikowanym 29 lutego projekcie pozwolą pracodawcy na dokonanie wyboru źródła finansowania wypłat. Środki na ochronę zdrowia będą mogły być wypłacone ze środków obrotowych pracodawcy lub sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Projektodawcy proponują również, aby kwoty wydatkowane przez pracodawców na cele określone w projekcie ustawy były traktowane jako koszt uzyskania przychodu.

Natomiast kwoty uzyskane przez pracownika na podstawie ustawy:

• nie będą zaliczane do jego wynagrodzenia,

• będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Od kwot przekazanych przez pracodawcę na rachunek bankowy pracownika przeznaczonych na ochronę zdrowia nie będą pobierane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Paweł Łukaszuk

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA