REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędy pracowników nadal dużym zagrożeniem dla firm

REKLAMA

20 proc. firm z sektora Technologii, Mediów i Telekomunikacji (TMT) uważa, że błędy pracowników to nadal główne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa - wynika z raportu "Global Security Study", przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Ponad 50 proc. firm działających w sektorze TMT ocenia, że wydatki ponoszone na zapewnienie bezpieczeństwa informacji w firmie są zbyt małe. "Tym bardziej, że obecnie ponad 40 proc. pracowników korzysta w pracy zarówno ze sprzętu prywatnego, jak i służbowego, co wiąże się ze znacznym obniżeniem poziomu bezpieczeństwa informacji w przedsiębiorstwie" - wskazali eksperci Deloitte w komunikacie.

REKLAMA

REKLAMA

Jedna piąta firm z tego sektora wskazała, że nadal największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa informacyjnego w firmie są pracownicy. Aby dostosować się do aktualnych norm bezpieczeństwa informacji, 30 proc. spółek z sektora TMT przygotowało nowe wewnętrzne programy zapewnienia bezpieczeństwa w tym zakresie. "Ta inicjatywa po raz pierwszy znalazła się wśród pięciu najważniejszych zadań wymienianych przez firmy z tej branży" - napisano w komunikacie.

Z raportu wynika, że inne pilne potrzeby wskazane przez sektor TMT to: szkolenia dotyczące bezpieczeństwa, ochrona danych oraz bezpieczeństwo nowych rozwiązań technologicznych. Poza odgórnymi regulacjami przygotowywanymi przez instytucje państwowe, spółki z sektora TMT nawiązują współpracę z innymi organizacjami, aby stawić czoła największym zagrożeniom.

REKLAMA

Coraz większym zagrożeniem dla bezpieczeństwa informatycznego firm jest wykorzystanie przez pracowników osobistych smartfonów, tabletów czy laptopów do celów służbowych. Niesie to nowe wyzwania związane z poufnością danych, rozpowszechnianiem aplikacji oraz wsparciem IT. "Korzystanie przez pracowników z urządzeń konsumenckich lub odwrotnie, korzystanie ze służbowych urządzeń w celach prywatnych, staje się coraz bardziej powszechne, bo jest wygodniejsze. Ale też sprawia coraz większe problemy zarówno dla przedsiębiorstw, jak i pracowników" - ocenia partner Deloitte odpowiedzialny za sektor TMT w Europie Środkowej, Dariusz Nachyła.

Z raportu wynika również, że pracownicy narzekają na procedury bezpieczeństwa, które uniemożliwiają niektóre działania, np. ściąganie dużych plików wideo. Z kolei działy IT głowią się między innymi nad tym, jak zapanować nad prywatnymi aplikacjami użytkowników, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla danych firmowych. "Ignorowanie tego zjawiska nie jest rozwiązaniem. Lepiej jest wdrożyć precyzyjne systemy ochrony danych i wrażliwych informacji dostosowane do posiadanej technologii" - podkreśla partner w dziale zarządzania ryzykiem Deloitte Polska, Jakub Bojanowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Eksperci Deloitte zwracają także uwagę na zagrożenia związane z korzystaniem z nowych technologii. Niemal jedna trzecia badanych spółek TMT wskazała cloud computing, czyli przetwarzanie danych w oparciu o zewnętrzne platformy funkcjonujące w sieci, jako główne rozwiązanie technologiczne, które zadecyduje o przyszłości bezpieczeństwa informacyjnego. 60 proc. badanych organizacji z sektora TMT uważa, że strony trzecie, np. organizacje, z którymi wymieniają się informacjami lub którym je powierzają, są umiarkowanym lub dużym zagrożeniem dla ochrony danych, ale jedynie 31 proc. firm sprawdza ich zabezpieczenia w tym zakresie.

Zdaniem ekspertów Deloitte, firmy powinny zrozumieć, że pod względem bezpieczeństwa informacyjnego coraz bardziej uzależnione są od stron trzecich. Jeżeli w organizacji obowiązują wysokie standardy dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa informacji, należy wymagać podobnych zabezpieczeń od podmiotów zewnętrznych i dostawców cloud computing.

Raport "Raising the Bar. 2011 TMT Global Security Study" został przygotowany na podstawie wyników rozmów z dyrektorami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo informacji w 138 spółkach z sektora TMT w 25 krajach. 44 proc. z nich pochodziło z regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka), 31 proc. - z regionu APAC (Azja i Pacyfik), 16 proc. z USA i Kanady oraz 9 proc. z regionu LACRO (Ameryka Łacińska i Karaiby).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA