| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do e-sądu wpłynęło ponad milion spraw

Do e-sądu wpłynęło ponad milion spraw

Dokładnie 1.029.698 spraw wpłynęło do e-sądu. To wielki sukces oraz dowód na to jak bardzo potrzebne i oczekiwane było wprowadzenie tego rozwiązania - poinformował minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Dodatkowo od 16 czerwca 2010 r., czyli od dnia uruchomienia przez Ministerstwo Sprawiedliwości możliwości przeglądania ksiąg wieczystych przez internet, do dzisiaj z możliwości tej skorzystało 14 milionów osób.

- Dzięki e-sądowi nastąpiło odciążenie innych sądów od rozpoznawania spraw w tradycyjnym postępowaniu upominawczym. W 2010 r., czyli w pierwszym roku działania tego rozwiązania, w 251 sądach rejonowych (z 320 wszystkich sądów rejonowych) odnotowano zmniejszenie wpływu spraw podlegających rozpoznaniu w postępowaniu upominawczym i nakazowym. W przypadku 154 sądów spadek liczby tych spraw był bardzo wyraźny - wynosił od 10 proc. do 30 proc. w stosunku do ich liczby w 2009 r., a w 37 sądach był bardzo znaczący, ponieważ przekraczał 30 proc. - poinformował minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Ministerstwo planuje dodatkowo wprowadzić tzw. elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny, który zastąpi tradycyjny bankowy tytuł egzekucyjny.

- W ślad za tym zinformatyzujemy postępowanie o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu. Ma to na celu m.in. przyspieszenie postępowania w przedmiocie nadania klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu, uproszczenie procedur, a także ograniczenie kosztów postępowania - powiedział minister sprawiedliwości.

Krzysztof Kwiatkowski poinformował także o działaniach resortu dotyczących wprowadzenia dodatkowych instrumentów procesowych w elektronicznym postępowaniu upominawczym (e-sąd), co ma doprowadzić do jeszcze większego odciążenia pozostałych sądów od rozpatrywania sprawa w tradycyjnym postępowaniu upominawczym.

- Pracujemy nad umożliwieniem wierzycielowi wszczęcie egzekucji drogą elektroniczną w innych przypadkach niż te, w których wydano nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym, a także umożliwienie składania wierzycielowi drogą elektroniczną innych pism i wniosków niż wniosek o wszczęcie egzekucji - powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Inne działania podejmowane w tym zakresie przez Ministerstwo Sprawiedliwości to m.in.:

- zinformatyzowanie procedury zajęcia rachunku bankowego przez komornika;

- wprowadzenie instytucji elektronicznej licytacji nieruchomości;

- ustanowienie na potrzeby postępowania sądowego publicznych baz danych zawodowych pełnomocników;

- wprowadzenie tzw. posiedzenia jawnego na odległość;

- umożliwienie stosowania komunikacji elektronicznej w europejskim postępowaniu nakazowym;

- wprowadzenie rozwiązań z zakresu informatyzacji postępowania sądowego w międzynarodowym prawie postępowania cywilnego;

- istotne zmiany w zakresie postępowania klauzulowego, w tym pozwalające na usunięcie negatywnych dla stron i dla praktyki sądowej skutków orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 22 listopada 2010 r.

- Docelowo informatyzacja postępowania cywilnego powinna objąć wszystkie tryby i rodzaje postępowań cywilnych. Wraz z upowszechnieniem elektronicznego protokołu istotnie wzbogacona zostanie infrastruktura techniczna sądów. Wykształci się również praktyka korzystania z nowych technologii w toku postępowania, co z kolei pozwoli na zrealizowanie modelu pełnej informatyzacji - powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »