| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > OPZZ zaapelowało do rządu o pieniądze na walkę z bezrobociem

OPZZ zaapelowało do rządu o pieniądze na walkę z bezrobociem

 Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zaapelowało do rządu o znalezienie funduszy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu - poinformował szef OPZZ Jan Guz.

"Oczekujemy, że z rezerwy budżetowej, z wszelkich innych możliwych źródeł finansowania, rząd zabezpieczy te pieniądze tak, by były one przeznaczane na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu" - powiedział na konferencji prasowej Guz.

W ocenie związku, bezrobocie w Polsce wzrasta. Z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w lutym stopa bezrobocia wzrosła do 13,2 proc. z 13 proc. w styczniu. Bezrobotnych, według stanu na koniec lutego, było 2,151 mln osób.

"W ciągu ostatnich trzech lat liczba bezrobotnych wzrosła o ponad 700 tys. osób. (...) Dzieje się to w okresie, kiedy w maju tego roku otwarte będą już w pełni granice z naszymi sąsiadami m.in. z Niemcami" - podkreślił Guz.

Dodał, że na pełnym otwarciu rynków pracy w Niemczech i Austrii, ucierpi nasza gospodarka, ponieważ m.in. wielu młodych i zdolnych ludzi wybierze kraj, który zaoferuje im lepsze warunki do życia.

"Bezrobocie szczególnie dotyka ludzi młodych, którzy stanowią ponad 50 proc. bezrobotnych. Trzeba bić już na alarm.(...) Rząd pozbawił bezrobotnych ponad 4 mld zł. Dziś zakłady rzemieślnicze, ochotnicze hufce pracy i wiele zakładów pracy, które kształcą zawodowo młode osoby nie mają pieniędzy na tworzenie nowych miejsc pracy" - powiedział.

Guz wskazał na wzrastające ceny utrzymania rodzin. "Dynamicznie rosną koszty życia, w sklepach brakuje już niektórych towarów. Pytanie, dlaczego?" - zastanawiał się szef OPZZ. W jego ocenie niektórzy przedsiębiorcy nie chcą podjąć negocjacji na temat wzrostu wynagrodzeń. "Rodziny mają problemy z pokrywaniem bieżących kosztów, a z czego mają oszczędzać na przyszłą emeryturę, do czego zachęca rząd" - pytał.

Guz odnosząc się do przyjętego we wtorek przez rząd projektu zmian w systemie emerytalnym powiedział, że centrala od początku uważała, że OFE są m.in. zbyt kosztowne dla ubezpieczonych.

Najważniejszym warunkiem poparcia OPZZ dla rządowej propozycji jest dobrowolność przystępowania do prywatnych OFE. Jednocześnie Guz zaznaczył, że OPZZ będzie uczestniczył w pracach nad projektem w Sejmie, aby zostały uwzględnione postulaty tej organizacji.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK