| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będą ułatwienia dla przedsiębiorców zawieszających działalność gospodarczą

Będą ułatwienia dla przedsiębiorców zawieszających działalność gospodarczą

Przedsiębiorca zawieszający działalność gospodarczą zostanie zwolniony ze wszystkich dokumentacyjnych i sprawozdawczych obowiązków, które nie są konieczne dla ustalenia jego zobowiązań wobec państwa lub osób prywatnych. 

W ubiegłym tygodniu odbyło się pierwsze czytanie komisyjnego projektu nowelizacji ustawy o rachunkowości i niektórych innych ustaw. Planowane zmiany mają na celu ograniczenie obowiązków przedsiębiorców w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.

 

Obecnie zawieszający działalność nie jest zwolniony z obowiązków wynikających z ustawy o rachunkowości. Musi więc:

• prowadzić księgi rachunkowe,

• sporządzać, badać, składać w sądzie rejestrowym oraz składać do publikacji sprawozdanie finansowe,

• sporządzać i składać sprawozdanie z działalności.

 

Aby nieco odciążyć właścicieli firm projekt, przewiduje zwolnienie ich w okresie zawieszenia działalności gospodarczej z obowiązków związanych z rachunkowością. Przy czym zwolnienie to dotyczyć ma tylko pełnego roku obrotowego, w którym trwa stan zawieszenia. W przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze majątkowym lub finansowym przedsiębiorca będzie jednak zobowiązany do ujawnienia ich w księgach rachunkowych.

 

Ponadto w spółkach kapitałowych zwyczajne zgromadzenie wspólników odbywa się nawet wtedy, gdy działalność gospodarcza spółki w całym poprzedzającym okresie była zawieszona. Dlatego nowelizacja zakłada także zwolnienie spółki kapitałowej z obowiązku odbywania zwyczajnego zgromadzenia wspólników za pełen rok obrotowy zawieszenia działalności gospodarczej.

 

Projektowane zmiany, poprzez eliminację zbędnych obowiązków, ułatwią czasowe wstrzymanie działalności przez przedsiębiorcę. Przyczynią się również do zmiany klimatu prowadzenia działalności gospodarczej na bardziej przyjazny i zachęcający do aktywizacji gospodarczej społeczeństwa.

 

Projekt został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji finansów publicznych. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK