| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dopiero koniec 2010 roku będzie lepszy dla stref

Dopiero koniec 2010 roku będzie lepszy dla stref

Nawet 72 zezwolenia na nowe inwestycje zamierzają wydać w IV kwartale tego roku specjalne strefy ekonomiczne. To byłby bardzo dobry wynik, bo przez trzy kwartały wydały tylko 73 zezwolenia.

Deklarowane nakłady inwestycyjne wyniosły prawie 2 mld zł. W tym samym okresie 2008 roku wydano 167 zezwoleń o wartości niemal 9 mld zł.

Sprawdzeni inwestorzy

Dobre prognozy na końcówkę roku nie oznaczają jednak nagłej poprawy sytuacji gospodarki czy inwestorów. Kryzys w strefach trwa. W niektórych obszarach, np. w Słupskiej SSE, proces wydawania zezwoleń był zablokowany.

- W ciągu trzech kwartałów 2009 r. nie wydaliśmy żadnego zezwolenia. Jednym z powodów była utrata ważności planu rozwoju naszej strefy, uniemożliwiająca między innymi wydawanie zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej - mówi Bartosz Świtała z działu obsługi inwestora Słupskiej SSE.

Dodaje, że nowy plan rozwoju uprawomocnił się dopiero 9 października.

Jak wynika z szacunków DGP, aż pięć stref (Suwalska, Pomorska, SSE Małej Przedsiębiorczości w Kamiennej Górze, Warmińsko-Mazurska i Słupska) planuje w IV kwartale wydać więcej zezwoleń niż w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy. Nie zanosi się jednak na wielkie przedsięwzięcia.

- Zmieniła się struktura firm wchodzących do strefy. Są to głównie polskie małe i średnie przedsiębiorstwa. Mimo więc, iż liczba zezwoleń w 2009 roku będzie większa w stosunku do roku 2008, deklarowane nakłady inwestycyjne i miejsca pracy będą na niższym poziomie - tłumaczy Krystyna Sadowska, dyrektor ds. marketingu i promocji Krakowskiego Parku Technologicznego.

Strefy odnotowują coraz większą liczbę inwestycji o charakterze usługowym.

- Dominują małe i co najwyżej średnie projekty. Głównym powodem takiej sytuacji jest słabsza kondycja dużych zagranicznych inwestorów - uważa Paweł Tynel z firmy doradczej Ernst & Young.

Brak dużych inwestycji potwierdzają też pozostałe strefy. Widać jednak pewną pozytywną tendencję: wiele firm inwestujących w strefach stara się o kolejne pozwolenia.

Nie będzie odbicia

Strefy nie spodziewają się radykalnej poprawy w 2010 roku. Większość uważa, że przyszły rok nie powinien być gorszy od obecnego.

- Spodziewamy się nawet polepszenia sytuacji. Ma to mieć związek ze wzrostem zaufania inwestorów do inwestycji w Polsce. Dodatkowo pozytywny wpływ może mieć wprowadzenie nowych przepisów - dotyczących stref - przez rząd - mówi Maciej Rojowski z Legnickiej SSE.

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK