| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Większa wiarygodność płatnicza firmy

Większa wiarygodność płatnicza firmy

Nie tylko przedsiębiorca, ale również osoba fizyczna będzie mogła poinformować biuro informacji gospodarczej o nierzetelnych dłużnikach. 

W zeszłym tygodniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych. Zmiana ustawy daje prawo do informowania biur informacji gospodarczych (BIG) o nierzetelnych dłużnikach nie tylko przedsiębiorcom, ale również osobom fizycznym. Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają tylko 22 podmiotom wymienionym w ustawie na zgłaszanie do BIG informacji o zaległych zobowiązaniach. Ponadto BIG-i będą mogły udostępniać informację o każdej wierzytelności, stwierdzonej tytułem egzekucyjnym i opatrzonej klauzulą wykonalności.

Nowelizacja określa warunki przekazywania informacji gospodarczych przez wierzycieli oraz ułatwia przekazywanie do BIG danych o pozytywnej informacji gospodarczej. Wprowadza również sankcje za niewywiązanie się z obowiązków wierzycieli i biura. I tak np. każdy kto przekaże do biura nieprawdziwą informację lub wierzyciel, który nie zażądał od biura aktualizacji informacji o dłużniku, zapłaci 30 tys. zł.

Projekt pozwoli również na udostępnienie biurom informacji gospodarczej danych bankowych zbieranych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Jednak przy przekazywaniu danych objętych tajemnicą bankową, niezbędne będzie uzyskanie upoważnienia od konsumenta, którego te dane dotyczą.

Nowe przepisy wychodzą naprzeciw postulatom przedsiębiorców, którzy zgłaszali potrzebę sprawniejszej weryfikacji wiarygodności płatniczej przed zawarciem umowy. Zwiększenie wiarygodności płatniczej kontrahenta ma szczególne znaczenie w obliczu światowego kryzysu finansowego.

mojafirma.infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK