| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W czerwcu pierwsze umowy w sprawie poręczeń kredytów

W czerwcu pierwsze umowy w sprawie poręczeń kredytów

Do końca czerwca BGK i banki komercyjne powinny podpisać pierwsze umowy dotyczące udzielenia przez BGK gwarancji i poręczeń kredytowych na nowych zasadach - poinformował wiceminister finansów Dariusz Daniluk.

Daniluk zwrócił uwagę, że w przypadku poręczeń dla mikro, małych i średnich firm, BGK będzie mógł korzystać z pośrednictwa regionalnych funduszy poręczeniowych. "Warto zachęcać przedsiębiorców, by już teraz starali się dowiadywać w regionalnych funduszach, jak wyglądają procedury i podstawowe warunki udzielania gwarancji i poręczeń" - uważa.

Wiceminister wyjaśnił, że zmienią się nieco zasady poręczeń i gwarancji udzielanych przez Skarb Państwa. Wprowadzono możliwość udzielania poręczeń i gwarancji Skarbu Państwa nie tylko przez Radę Ministrów lub Ministra Finansów, ale również przez BGK w przedziale 10-30 mln euro, gdy nie stanowią one pomocy publicznej.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął rozporządzenie, które określa m.in. ceny rynkowe dla gwarancji i poręczeń udzielanych przez BGK, ale w imieniu skarbu państwa, nie zaś w imieniu własnym w ramach programów rządowych.

"W tym przypadku dysponujemy kwotą 40 mld zł, która została przewidziana w budżecie. Wnioski sukcesywnie wpływają. Prawdopodobnie zostanie przekroczony historyczny rekord wielkości udzielonych gwarancji i poręczeń, który miał miejsce w 2001 r. Wtedy skarb państwa zabezpieczył kredyty na kwotę 11 mld zł" - poinformował Daniluk.

Wiceminister poinformował, że rozporządzenie przewiduje pewną zmianę obliczania ceny poręczenia lub gwarancji w przypadku, gdyby gwarancja lub poręczenie miały nie stanowić pomocy publicznej.

Będzie ona zależeć od poziomu ratingu kredytobiorcy. Im wyższy rating, tym niższy koszt gwarancji. Firma, która nie będzie mieć ratingu, ale będzie posiadać zdolność kredytową, będzie płacić tak samo jak podmiot o najniższym ratingu. Dla gwarancji i poręczeń stanowiących pomoc publiczną stawki pozostają bez zmian. á Nowością dla BGK będzie uzyskanie możliwości udzielenia przez BGK kredytów eksportowych - dla zagranicznych nabywców polskich towarów. Będą one zabezpieczone ochroną ubezpieczeniową KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych).

"Program przewidujący możliwość udzielania kredytów eksportowych w najbliższym czasie zostanie przyjęty przez rząd. Zakładamy, że BGK udzieli kredytów dla zagranicznych nabywców na kwotę 5,7 mld zł. Pozwolą one sfinansować eksport o takiej kwocie" - powiedział wiceminister. Dodał, że obecnie trwają prace nad przyjęciem tego programu przez Radę Ministrów.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK