| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firma za refundację zatrudni bezrobotnego przez dwa lata

Firma za refundację zatrudni bezrobotnego przez dwa lata

Tylko przedsiębiorca, który prowadzi działalność nie krócej niż pół roku, będzie mógł ubiegać się o refundację na wyposażenie stanowiska pracy zatrudnionego przez siebie bezrobotnego.


ZMIANA PRAWA

Firma, która otrzyma z Funduszu Pracy refundację na doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy bezrobotnego, będzie musiała go zatrudniać przez co najmniej dwa lata. Jeśli zwolni go wcześniej, zwróci część refundacji proporcjonalnie do okresu, w jakim powinna go zatrudniać. Na przykład odda połowę refundacji, jeśli zatrudni bezrobotnego tylko przez rok.

- To dobre rozwiązanie dla firm, bo zachęci przedsiębiorców do ubiegania się o refundację - mówi Anna Szczęsny-Michalak z PUP w Tychach.

Znalazło się ono w projekcie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych warunków i trybu dokonywania refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej. Znajduje się w konsultacjach, a ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. Zastąpi wydane niespełna miesiąc temu rozporządzenie w tej sprawie.

Zgodnie z art. 46 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.) w brzmieniu nadanym mu nowelizacją, która weszła w życie 1 lutego, kwota refundacji wynosi do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia (ok. 18 tys. zł). Firma, żeby ją otrzymać, składa wniosek do starosty za pośrednictwem urzędu pracy. O refundację mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy przed złożeniem wniosku prowadzili działalność gospodarczą co najmniej przez 6 miesięcy i w tym okresie z własnej inicjatywy nie rozwiązali z pracownikami stosunku pracy za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron. Ponadto wnioskodawca nie może zalegać z wynagrodzeniami, składkami i podatkami.

Nowe regulacje o refundacji są więc skutkiem zmiany od 1 lutego art. 46 ust. 6 ustawy zatrudnieniowej. Są one pomocą de minimis, której warunki określa rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z 15 grudnia 2006 r. Do 1 lutego ust. 6 tego artykułu stanowił, że refundacje są pomocą w formie subsydiów płacowych na rekrutację pracowników zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r. Obowiązujące rozporządzenie z 15 stycznia 2009 r. zostało wydane na podstawie nieobowiązującego już ust. 6. Stąd musi wejść w życie nowe akt wykonawczy odpowiadający obecnej treści ust. 6. Z dniem wejścia tego rozporządzenia utraci moc poprzednie z 15 stycznia 2009 r. (Dz.U. nr 5, poz. 26).

- Nowe rozporządzenie jest spóźnione, powinno wejść w życie najpóźniej 1 lutego - mówi Iwona Trzcińska z Urzędu Pracy m.st. Warszawy.

Zgodnie z nim dotacje dla bezrobotnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej, obecnie, tak jak, są pomocą de minimis. Dlatego projekt powtarza obowiązujące przepisy dotyczące dotacji.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK