| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firma za refundację zatrudni bezrobotnego przez dwa lata

Firma za refundację zatrudni bezrobotnego przez dwa lata

Tylko przedsiębiorca, który prowadzi działalność nie krócej niż pół roku, będzie mógł ubiegać się o refundację na wyposażenie stanowiska pracy zatrudnionego przez siebie bezrobotnego.


ZMIANA PRAWA

Firma, która otrzyma z Funduszu Pracy refundację na doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy bezrobotnego, będzie musiała go zatrudniać przez co najmniej dwa lata. Jeśli zwolni go wcześniej, zwróci część refundacji proporcjonalnie do okresu, w jakim powinna go zatrudniać. Na przykład odda połowę refundacji, jeśli zatrudni bezrobotnego tylko przez rok.

- To dobre rozwiązanie dla firm, bo zachęci przedsiębiorców do ubiegania się o refundację - mówi Anna Szczęsny-Michalak z PUP w Tychach.

Znalazło się ono w projekcie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych warunków i trybu dokonywania refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej. Znajduje się w konsultacjach, a ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. Zastąpi wydane niespełna miesiąc temu rozporządzenie w tej sprawie.

Zgodnie z art. 46 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415 z późn. zm.) w brzmieniu nadanym mu nowelizacją, która weszła w życie 1 lutego, kwota refundacji wynosi do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia (ok. 18 tys. zł). Firma, żeby ją otrzymać, składa wniosek do starosty za pośrednictwem urzędu pracy. O refundację mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy przed złożeniem wniosku prowadzili działalność gospodarczą co najmniej przez 6 miesięcy i w tym okresie z własnej inicjatywy nie rozwiązali z pracownikami stosunku pracy za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron. Ponadto wnioskodawca nie może zalegać z wynagrodzeniami, składkami i podatkami.

Nowe regulacje o refundacji są więc skutkiem zmiany od 1 lutego art. 46 ust. 6 ustawy zatrudnieniowej. Są one pomocą de minimis, której warunki określa rozporządzenie Komisji (WE) nr 1998/2006 z 15 grudnia 2006 r. Do 1 lutego ust. 6 tego artykułu stanowił, że refundacje są pomocą w formie subsydiów płacowych na rekrutację pracowników zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r. Obowiązujące rozporządzenie z 15 stycznia 2009 r. zostało wydane na podstawie nieobowiązującego już ust. 6. Stąd musi wejść w życie nowe akt wykonawczy odpowiadający obecnej treści ust. 6. Z dniem wejścia tego rozporządzenia utraci moc poprzednie z 15 stycznia 2009 r. (Dz.U. nr 5, poz. 26).

- Nowe rozporządzenie jest spóźnione, powinno wejść w życie najpóźniej 1 lutego - mówi Iwona Trzcińska z Urzędu Pracy m.st. Warszawy.

Zgodnie z nim dotacje dla bezrobotnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej, obecnie, tak jak, są pomocą de minimis. Dlatego projekt powtarza obowiązujące przepisy dotyczące dotacji.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK