| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Konieczne są zaliczki ze środków unijnych dla wszystkich przedsiębiorców

Konieczne są zaliczki ze środków unijnych dla wszystkich przedsiębiorców

Zaliczki na realizację unijnych projektów dla wszystkich przedsiębiorców przyspieszą wydatkowanie funduszy UE w Polsce - uważa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

"Przygotowane przez nas rozporządzenie rozszerza możliwość zaliczkowania na wszystkich przedsiębiorców; obecnie możliwość taka istnieje w ściśle określonych działaniach" - powiedziała dziennikarzom Bieńkowska.

Projekt rozporządzenia jest w uzgodnieniach międzyresortowych. Musi być on zaakceptowany m.in. przez Ministerstwo Finansów.

"Na piątek zaplanowane jest w tej sprawie spotkanie z wiceminister finansów Elżbietą Suchocką-Roguską" - poinformowała szefowa resortu rozwoju. Przypomniała, że MRR planowało przyjęcie rozporządzenia do końca stycznia.

Na konto w NBP trafiają już zaliczkowe pieniądze z Komisji Europejskiej. Do końca marca ma się tam w sumie znaleźć ponad 20 mld zł. "W sumie KE udzieli nam zaliczki w wysokości 9,5 proc. z 67 mld euro (przewidzianych do wydatkowania do 2013 roku - PAP)" - powiedziała Bieńkowska, zaznaczając, że zaliczki już są udzielane z tej kwoty.

Oprócz rozszerzenia katalogu przedsiębiorców uprawnionych do ubiegania się o zaliczkę, projekt rozporządzenia zawiera też korzystne zmiany dla przedsiębiorców dot. poręczeń i gwarancji w dotacjach unijnych.

"Chodzi m.in. o podwyższenie do 4 mln zł możliwości gwarancji tylko wekslem" - wyjaśniła Bieńkowska. Do tej pory wekslem można było zabezpieczać dotacje do 1 mln zł.

Aktualne wydatkowanie środków unijnych wynosi ok. 0,4 proc. z ponad 67 mld euro przewidzianych dla Polski w ramach funduszy unijnych do roku 2013. Na dzień 18 stycznia resort rozwoju przekazał na konta wnioskodawców 1,2 mld zł. Do końca roku przewiduje wydatkowanie 16,8 mld zł. Podpisano blisko 7 tys. umów na kwotę 9,2 mld zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK