| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mniej formalności dla przedsiębiorców

Mniej formalności dla przedsiębiorców

Łatwiej będzie założyć spółkę kapitałową i zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą. Przedsiębiorca będzie miał więcej praw podczas kontroli urzędników.

Kolejna zmiana to nowelizacja ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów, która wejdzie w życie 11 stycznia. Uproszczone zostały procedury związane z ustanowieniem zastawu rejestrowego i rozszerzył się krąg podmiotów objętych ustawą. Teraz nawet osoba fizyczna będzie mogła żądać od swojego kontrahenta zabezpieczenia w postaci ustanowienia zastawu rejestrowego na jego rzeczach ruchomych. Do tej pory z takich uprawnień korzystały głównie instytucje finansowe (banki).

31 marca wejdzie w życie nowela ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Dzięki niej możliwa będzie upadłość osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami (tzw. upadłość konsumencka). Wniosek o ogłoszenie upadłości będzie mógł zgłosić tylko dłużnik, który popadł w stan niewypłacalności na skutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności. Nie będzie miał jednak takiego obowiązku. O ogłoszeniu upadłości będzie decydował sąd. Upadły będzie musiał wydać syndykowi cały majątek i niezbędne dokumenty. O tym, które przedmioty wejdą w skład masy upadłości, zdecyduje sędzia komisarz.

Na podpis prezydenta czeka nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Dzięki niej wszystkie formalności związane z rejestracją działalności gospodarczej będzie można załatwić w jednym miejscu (okienku). Ustawa wprowadza też odpowiedzialność odszkodowawczą w przypadku wyrządzenia szkody przedsiębiorcy w trakcie przeprowadzania kontroli. Będzie on mógł również skorzystać z instytucji sprzeciwu, jeśli podczas kontroli doszło do naruszenia przepisów ustawy, a przedsiębiorcy nie została wyrządzona szkoda.

TERESA SIUDEM

redaktor prowadzący Tygodnik Prawa Gospodarczego

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK