| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mniej formalności dla przedsiębiorców

Mniej formalności dla przedsiębiorców

Łatwiej będzie założyć spółkę kapitałową i zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą. Przedsiębiorca będzie miał więcej praw podczas kontroli urzędników.

Kolejna zmiana to nowelizacja ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów, która wejdzie w życie 11 stycznia. Uproszczone zostały procedury związane z ustanowieniem zastawu rejestrowego i rozszerzył się krąg podmiotów objętych ustawą. Teraz nawet osoba fizyczna będzie mogła żądać od swojego kontrahenta zabezpieczenia w postaci ustanowienia zastawu rejestrowego na jego rzeczach ruchomych. Do tej pory z takich uprawnień korzystały głównie instytucje finansowe (banki).

31 marca wejdzie w życie nowela ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Dzięki niej możliwa będzie upadłość osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami (tzw. upadłość konsumencka). Wniosek o ogłoszenie upadłości będzie mógł zgłosić tylko dłużnik, który popadł w stan niewypłacalności na skutek wyjątkowych i niezależnych od niego okoliczności. Nie będzie miał jednak takiego obowiązku. O ogłoszeniu upadłości będzie decydował sąd. Upadły będzie musiał wydać syndykowi cały majątek i niezbędne dokumenty. O tym, które przedmioty wejdą w skład masy upadłości, zdecyduje sędzia komisarz.

Na podpis prezydenta czeka nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Dzięki niej wszystkie formalności związane z rejestracją działalności gospodarczej będzie można załatwić w jednym miejscu (okienku). Ustawa wprowadza też odpowiedzialność odszkodowawczą w przypadku wyrządzenia szkody przedsiębiorcy w trakcie przeprowadzania kontroli. Będzie on mógł również skorzystać z instytucji sprzeciwu, jeśli podczas kontroli doszło do naruszenia przepisów ustawy, a przedsiębiorcy nie została wyrządzona szkoda.

TERESA SIUDEM

redaktor prowadzący Tygodnik Prawa Gospodarczego

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »