| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mniej osób będzie mieć prawo do firmowych świadczeń

Mniej osób będzie mieć prawo do firmowych świadczeń

Osoby zatrudnione na podstawie umowy agencyjnej lub nakładczej nie będą mieć prawa do świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.


ZMIANA PRAWA

W 2009 roku pracodawca, tworząc zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, nie będzie już musiał, dokonując tzw. odpisu, uwzględniać osób, z którymi zawarł umowę o pracę nakładczą lub zatrudnionych na podstawie umowy agencyjnej. Zmiana ta została wprowadzona przez resort pracy do projektu rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Ma wejść w życie w dniu ogłoszenia. Zakończyły się już jego konsultacje.

Fundusz jest tworzony przez zakłady pracy z corocznego odpisu podstawowego naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych pracowników. Natomiast zgodnie z kodeksem pracy pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Nie jest nim więc osoba, z którą zakład pracy zawarł umowę o wykonywanie pracy nakładczej lub taka, która pracuje na podstawie umowy agencyjnej. W projekcie rozporządzenia uchylono też przepis definiujący pracowników zatrudnionych w szczególnie uciążliwych warunkach pracy, co do których stosuje się podwyższony wskaźnik odpisu na fundusz. Definicja ta została na nowo określona w ustawie z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych, a odesłanie do niej zostało określone wprost w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

ARTUR RADWAN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK