| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy nie zapłacą za badanie hałasu w ciężarówkach

Firmy nie zapłacą za badanie hałasu w ciężarówkach

Właściciele firm transportowych nie będą musieli przeprowadzać badań poziomu hałasu w kabinach ciężarówek.


Zmiana prawa

Przedsiębiorstwa transportowe, choć nie mają wpływu na redukcję hałasu infradźwiękowego w kabinach kierowców, są zobowiązane do przeprowadzania co roku kosztownych pomiarów jego natężenia. Wkrótce może się to zmienić. Normy dopuszczalnego hałasu infradźwiękowego mają zostać uchylone.

Projekt rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy przewiduje bowiem wykreślenie punktu 2 w załączniku nr 2 obowiązującego rozporządzenia (Dz.U. z 2002 r. nr 217, poz. 1833 z późn. zm.). Dotyczy on norm hałasu.

Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem, hałas infradźwiękowy nie może przekroczyć 102 dB w odniesieniu do ośmiogodzinnego dobowego wymiaru czasu pracy i 145 dB w przypadku nieskorygowanego poziomu ciśnienia akustycznego.

- Proponowane rozwiązanie obniży koszty firm - mówi Mieczysław Bieszk z Hoyer Polska Sp. z o. o.

Dodaje, że takie badania w nowoczesnych ciężarówkach są zbędne, bo poziom hałasu w ciężarówkach typu Mercedes, Renault czy Volvo nie przekracza przyjętych norm.

Zdaniem Tomasza Kowalskiego, właściciela firmy transportowej Tomtrans, komfort jazdy taką ciężarówką jest porównywalny z samochodem osobowym.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@oinfor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »