| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe wzory kart wypadków przy pracy

Nowe wzory kart wypadków przy pracy

Pracodawcy będą mogli przekazywać do GUS nowe karty statystyczne wypadków przy pracy, zarówno w formie elektronicznej, jak i pisemnej.


Zmiana prawa 

W drugiej, uzupełniającej części karty statystycznej wypadków przy pracy firmy będą musiały wskazywać dokładną datę, a nie tylko rok, w którym doszło do takiego zdarzenia. Tak wynika z projektu nowego rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2009 r.

Projekt przewiduje, że pracodawcy będą mogli przekazywać wypełnione karty w formie elektronicznej. Główny Urząd Statystyczny uruchomił już specjalny Portal Sprawozdawczy na stronie internetowej www.stat.gov.pl. Firmy, które nie są jeszcze przygotowane do sprawozdawczości w wersji elektronicznej, będą mogły przekazywać statystyczną kartę wypadku Z-KW w formie pisemnej na adres Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy ul. Konarskiego 1/3 (kod pocztowy 85-950). Urząd ten prowadzi bowiem statystykę związaną z rynkiem pracy.

Zmienią się też niektóre kody statystyczne, które opisują okoliczności wypadków i które należy wpisywać do załącznika nr 2 Karty wypadkowej. W ten sposób określa się m.in. formę zatrudnienia danego pracownika, miejsce wypadku, wpływ czynników zewnętrznych oraz rodzaj obrażeń, jakie odniósł podwładny.

Zgodnie z projektem pracodawcy nadal będą musieli przekazywać kartę statystyczną do 15 dnia roboczego miesiąca następującego po tym, w którym został zatwierdzony protokół powypadkowy lub w którym sporządzono kartę wypadku.

70 tys. osób uległo wypadkom przy pracy w trzech pierwszych kwartałach 2008 r.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »